Hiljade Izraelaca okupilo se u subotu na nedeljnim demonstracijama protiv vladinih spornih planova za remont pravosuđa, uprkos bezbednosnim zabrinutostima koje proističu iz porasta izraelsko-palestinskog nasilja, piše AP.
Premijer Benjamin Netanjahu stavio je na čekanje remont nakon masovnih protesta protiv plana, koji je okupio veliki deo izraelskog društva u suprotnosti sa nizom zakona koji imaju za cilj da oslabe Vrhovni sud zemlje.
Glavni protest u Tel Avivu, izraelskom komercijalnom centru, održan je manje od dva kilometra od napada u petak, u kojem je jedan italijanski turista ubijen, a pet drugih italijanskih i britanskih državljana ranjeno kada je automobil naleteo na grupu turista. U odvojenom incidentu, dve britansko-izraelke su ubijene iz vatrenog oružja u blizini naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.
Grč nasilja u Izraelu i na Zapadnoj obali pojačao je strah od još intenzivnijeg porasta, sa retkim približavanjem svetog muslimanskog meseca Ramazana, jevrejskog praznika Pashe i Uskrsa koji je trenutno u toku.
Lideri lokalnog protestnog pokreta protiv remonta pravosuđa pozvali su da se sedmični masovni protesti nastave kako je planirano u subotu, uz prisustvo desetina hiljada ljudi 14. sedmicu zaredom.
Oni su prikazali antivladine demonstracije kao skup solidarnosti sa poginulima i ranjenima u napadima u petak, kao i sa Izraelcima koji žive u blizini libanske granice i granice Gaze pogođene nedavnom palestinskom raketnom paljbom. U Tel Avivu demonstranti su održali minut ćutanja za žrtve.
Organizatori protesta tvrde da su planovi remonta umanjili nacionalnu bezbednost Izraela tako što su uznemirili vojsku i oslabili zemlju u očima njenih neprijatelja.
Nakon što je najavio odlaganje predloženih promena u izraelskom pravnom sistemu, Netanjahu je izgleda smirio neke od tenzija koje su podstakle tri burna meseca nemira. Ali njegova najava nije uspela da se pozabavi osnovnim pitanjima koja su polarizovala naciju, i on je obećao da će oživeti plan u narednim nedeljama ako pregovori o kompromisu sa političkom opozicijom ne uspeju.
Plan bi dao Netanjahuu, kome se sudi po optužbama za korupciju, i njegovim saveznicima konačnu reč u imenovanju nacionalnih sudija. To bi takođe dalo parlamentu, koji kontrolišu njegovi saveznici, ovlašćenje da poništi odluke Vrhovnog suda i ograniči sposobnost suda da preispita zakone.
Netanjahuove pristalice kažu da je plan neophodan da bi se zauzdale moći neizabranih sudija. Protivnici kažu da će to uništiti sistem kontrole i ravnoteže koncentrišući vlast u rukama Netanjahua i njegovih saveznika u parlamentu. Kažu i da je Netanjahu, koji je optužen za korupciju, u sukobu interesa u trenutku kada mu se sudi.