Izrael razmatra da angažuje bivšeg britanskog premijera Tonija Blera kao humanitarnog koordinatora za Gazu u pokušaju da ublaži međunarodnu zabrinutost zbog prekomernih civilnih žrtava u enklavi, izvestio je u nedelju izraelski list Inet.
Premijer Benjamin Netanjahu se navodno nada da će Blerovo diplomatsko iskustvo u regionu dati legitimitet izraelskoj vojnoj kampanji i ugušiti međunarodne zahteve za prekid vatre usred ogromne humanitarne krize i hiljada poginulih civila. Bler je bio izaslanik u Izraelu i Palestini za Bliskoistočni kvartet, koji čine SAD, Rusija, EU i UN, nakon što se povukao sa mesta lidera Velike Britanije.
Tačna definicija, ovlašćenje i obim Blerove predložene uloge tek treba da se utvrdi, ali bi se ona fokusirala na „pružanje medicinskog tretmana i lekova, kao i na mogućnost evakuacije ranjenih i bolesnih iz Pojasa [Gaze]“, navodi se. Inet.
Blerova kancelarija rekla je agenciji da, iako on ima kancelariju u Izraelu i vodio je „razgovore sa ljudima u regionu i drugim mestima kako bi video šta se može učiniti“ u vezi sa sukobom, „nije mu data niti ponuđena pozicija“ kod Netanjahuove kancelarije.
Međutim, portparol je u ponedeljak potvrdio da on „razgovara o situaciji“ i da je otvoren za mogućnost.
Bler je objavio saopštenje na Ks (bivši Tviter) u danima nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra u kojem je izjavio da će „decenije konvencionalne zapadne diplomatije oko izraelsko-palestinskog pitanja morati da budu temeljno preispitane“ pošto je status kvo imao samo dovelo do „tuge i tragedije“ i za Izrael i za Gazu.
Iako je podržao blokadu Gaze nakon pobede Hamasa na izborima 2006. godine, Bler je 2017. priznao da su Izrael i njegovi zapadni saveznici napravili grešku tako što su presekli militantnu grupu, tvrdeći retrospektivno da je umesto toga trebalo da pokušaju da otvore dijalog.
Imenovanje bivšeg premijera za mirovnog izaslanika Kvarteta 2007. bilo je veoma kontroverzno zbog toga što je poveo UK u katastrofalan rat sa Irakom 2003. Novi laburisti izbegao je krivično gonjenje za ratne zločine nakon zvanične istrage koju je vodio Sir Džon Čilkot je otkrio da je zanemario upozorenja o rizicima vojne akcije. Takođe se navodi da je namerno preuveličao pretnju Sadama Huseina i njegovo navodno oružje za masovno uništenje kako bi se pridružio američkoj invaziji.
Mnogi u Velikoj Britaniji – trećina anketiranih 2017. – i dalje veruju da bi Bleru trebalo suditi kao ratnom zločincu, što je mišljenje koje deli i Hans Bliks, inspektor UN za oružje čiji su nalazi da Husein nije imao oružje za masovno uništenje ignorisani u korist odlaska u rat.