Izrael pokrenuo ograničene kopnene napade na Hezbolah, najavljujući mogućnost šire ofanzive u Libanu

Izrael pokrenuo ograničene kopnene napade na Hezbolah, najavljujući mogućnost šire ofanzive u Libanu

Izraelska vojska je u ponedeljak izvršila ograničene kopnene napade na položaje Hezbolaha u južnom Libanu, pojačavajući tenzije na severnoj granici, dok zvaničnici navode da bi šira kopnena operacija mogla biti „neizbežna.“ Portparol Stejt departmenta SAD, Metju Miler, potvrdio je da je Izrael obavestio američke vlasti o operacijama, opisujući ih kao „ograničene napade usmerene na Hezbolahovu infrastrukturu blizu granice.“

Iako nije bilo izveštaja o direktnim sukobima izraelskih snaga sa militantima Hezbolaha na libanskom tlu, izraelska vojska je proglasila tri severne zajednice – Metulu, Misgav Am i Kfar Giladi – „zatvorenim vojnim zonama,“ što ukazuje na mogućnost daljih akcija. Ove mere ne znače nužno neposredan napad, ali ukazuju na pojačanu pripravnost vojske, koja je značajno pojačala snage duž severne granice. U međuvremenu, izraelska artiljerija je nastavila da bombarduje južni Liban, a svedoci su prijavili zvuke eksplozija duž granice i u blizini Golanske visoravni.

Zapadni zvaničnici su, pod uslovom anonimnosti, naveli da je izraelska kopnena operacija u Libanu „neizbežna“ i da je Izrael podelio svoje planove sa Sjedinjenim Državama i drugim zapadnim saveznicima. Planirana operacija bi, kako se navodi, trebalo da bude „ograničenog“ obima, ali njena eskalacija bi mogla dodatno destabilizovati region, posebno u kontekstu aktuelnog rata u Gazi.

Hezbolah obećava nastavak borbi

Hezbolah, koji se od početka izraelske ofanzive u Gazi aktivno uključio u sukob sa izraelskim snagama, povećao je raketne napade na severni Izrael u poslednjih nedelju dana. Lider ove militantne grupe, Naim Kasem, izjavio je da su borci Hezbolaha spremni da se suoče sa izraelskom kopnenom ofanzivom, uprkos teškim gubicima koje je grupa pretrpela u poslednjim izraelskim napadima. Tokom prošle nedelje, izraelske snage su u preciznim udarima eliminisale dugogodišnjeg lidera Hasana Nasralaha i nekoliko drugih visokih zvaničnika Hezbolaha, što predstavlja značajan udarac za ovu organizaciju.

Kasem je, međutim, naglasio da je Hezbolah spreman da se suprotstavi izraelskim snagama, najavivši da je već izvršena zamena ubijenih komandanata. On je takođe izjavio da će grupa nastaviti sa raketnim napadima dok ne dođe do prekida vatre u Gazi. Iako je Hezbolah u proteklim nedeljama povećao broj raketnih napada, mnogi projektili su presretnuti izraelskim odbrambenim sistemima ili su pali na nenaseljena područja, sa relativno malim brojem žrtava u Izraelu.

Povećanje vojne aktivnosti na severu Izraela

Izrael je poslednjih dana značajno pojačao vojnu aktivnost na severu zemlje, postavljajući tenkove i vojnu opremu duž granice sa Libanom. Stanovnici severnih izraelskih zajednica prijavili su povećan broj vojnih kontrolnih punktova i kapija, a mnogi smatraju da izraelska vojska sprema širu kopnenu ofanzivu. Kris Kojl, stanovnik severnog Izraela, rekao je za medije: „Vojska postavlja kapije i punktove širom regiona i postavlja tenkove duž granice. Sigurno se spremaju za ulazak.“

Na Golanskoj visoravni, reporter je čuo neprekidne zvuke artiljerijske vatre i eksplozija u južnom Libanu, dok su izraelske snage ispalile rakete na Hezbolahove položaje. U međuvremenu, međunarodne diplomate i analitičari izražavaju zabrinutost da bi dalja eskalacija sukoba između Izraela i Hezbolaha mogla proširiti konflikt na šire područje, uključujući i angažovanje Irana, koji podržava Hezbolah.

Međunarodna zajednica poziva na smirivanje sukoba

Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici, uključujući Francusku, pozvali su na prekid vatre i smirivanje tenzija u Libanu. Francuski ministar spoljnih poslova, Žan Noel Baro, posetio je Bejrut u ponedeljak i apelovao na Izrael da se uzdrži od kopnene ofanzive, istovremeno pozivajući Hezbolah da prestane sa napadima na izraelske ciljeve. Libanski premijer Nadžib Mikati izrazio je spremnost libanske vlade da hitno postigne prekid vatre, kao i da rasporedi libanske trupe na jugu zemlje, u skladu sa rezolucijom Saveta bezbednosti UN iz 2006. godine, koja nikada nije u potpunosti sprovedena.

Neke evropske zemlje već su započele evakuaciju svojih građana iz Libana, u strahu od eskalacije sukoba. Nemačka i Bugarska poslale su avione za evakuaciju diplomata i njihovih porodica, dok je Francuska uputila slične apelacije svojim državljanima da napuste Liban.

Hezbolah pod pritiskom, ali operativan

Iako je Hezbolah pretrpeo velike gubitke poslednjih nedelja, uključujući eliminaciju ključnih vođa, poput Nasralaha, grupa i dalje ima kapacitete da nanese značajnu štetu izraelskim snagama. Organizacija se može pohvaliti desetinama hiljada boraca i raketnim arsenalom sposbnim da pogodi bilo koji deo Izraela. Ipak, njene sposobnosti su dovedene u pitanje nakon što je izraelska obaveštajna služba očigledno prodrla u njihove najviše redove, što je rezultiralo serijom preciznih udara na vođstvo Hezbolaha.

Međunarodna zajednica, uključujući Sjedinjene Države, Francusku i druge saveznike, poziva na smirenje tenzija i sprečavanje daljeg širenja sukoba, strahujući da bi dalja eskalacija mogla uvući Iran i izazvati širi regionalni rat. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, međutim, pokazuje malo interesa za prekid neprijateljstava, insistirajući da Izrael neće stati dok ne osigura bezbednost svojih građana i ne neutralizuje pretnje sa severa.

Sukobi između Izraela i Hezbolaha, kao i rastuće napetosti na severnoj granici, dodatno otežavaju ionako složenu situaciju u regionu, dok se čitava međunarodna zajednica suočava sa izazovom sprečavanja šireg regionalnog sukoba.