Izrael oborio projektil ispaljen iz Jemena nekoliko sati nakon smrtonosnog izraelskog udara na Hute

Izrael oborio projektil ispaljen iz Jemena nekoliko sati nakon smrtonosnog izraelskog udara na Hute

Izraelska vojska saopštila je da je presrela projektil ispaljen iz Jemena rano u nedelju, nekoliko sati nakon što su izraelski ratni avioni pogodili nekoliko ciljeva Huta u zemlji na Arapskom poluostrvu.

Izraelski vazdušni napadi — kao odgovor na smrtonosni napad dronom Hutija na Tel Aviv — bili su prvi put da je poznato da je Izrael odgovorio na ponovljene napade Huti tokom svog devetomesečnog rata protiv Hamasa. Eksplozija nasilja između udaljenih neprijatelja zapretila je da otvori novi front dok se Izrael bori sa nizom iranskih zastupnika širom regiona.

Izraelska vojska je kasno u subotu potvrdila vazdušne napade na zapadni jemenski lučki grad Hodejda, uporište Huta i ključnu ulaznu tačku za pomoć i druge zalihe. Rečeno je da su napadi, koje je izvelo desetine aviona, uključujući ratne avione F-15 i F-35 američke proizvodnje, odgovor na stotine napada Huti.

Ministarstvo zdravlja u Jemenu saopštilo je da je u izraelskim udarima poginulo šest ljudi i ranjeno 83, od kojih su mnogi zadobili teške opekotine u velikom požaru. Još tri osobe su nestale, navelo je ministarstvo u saopštenju koje je podelila televizija Al Masira koju vodi Huti.

Portparol Hutija Mohamed Abdulsalam objavio je na Ks da je „očigledna izraelska agresija“ bila usmerena na skladišta goriva i elektranu u provinciji.

„Izraelski neprijatelj je odabrao te mete posebno kao deo ciljanja na jemensku ekonomiju“, rekao je Abdul-Malek al-Huti, vođa pobunjenika.

Izraelska vojska saopštila je da je raketa zemlja-zemlja ispaljena u nedelju presretnuta pre nego što je stigla do izraelske teritorije.

Izrael je, zajedno sa SAD, Velikom Britanijom i drugim zapadnim saveznicima sa snagama u regionu, presreo skoro sve rakete i bespilotne letelice Huti. Ali u petak rano ujutru, dron Huti probio je izraelsku protivvazdušnu odbranu i srušio se na Tel Aviv, komercijalnu i kulturnu prestonicu Izraela, ubivši jednu osobu.

Zvaničnik izraelskih vazduhoplovnih snaga rekao je u nedelju da je ljudska greška slučajno klasifikovala dron kao neopasan jer je Izrael istovremeno pratio druge dronove lansirane iz Jemena i približavao se Izraelu sa istoka.

Izraelska vojska je saopštila da je subotnji udar na Hodejdu, oko 1.700 kilometara (više od 1.000 milja) od Izraela, bio među najkomplikovanijim i najdužim operacijama njenih vazdušnih snaga. Rečeno je da je pogodilo luku jer se to područje koristi za isporuku iranskog oružja Jemenu.

Izraelski ministar odbrane Joav Galan obećao je da će izvesti slične udare „na svakom mestu gde to bude potrebno“.

Huti su među nekoliko grupa koje podržava Iran i koje su napale Izrael u znak solidarnosti sa Hamasom od kada je napad palestinske militantne grupe 7. oktobra pokrenuo tekuću izraelsku ofanzivu na Gazu.

Osim borbe protiv Hamasa, izraelska vojska je angažovana u svakodnevnim sukobima sa militantnom grupom Hezbolah u Libanu. Ovi sukobi su izazvali zabrinutost da bi se borbe mogle preliti u potpuni rat sa Libanom i šire.

Jemen je zahvaćen građanskim ratom od 2014. godine, kada su Huti zauzeli veći deo severa i naterali međunarodno priznatu vladu da pobegne iz Sane. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom intervenisala je kao podrška vladinim snagama, a vremenom se sukob pretvorio u proki rat između Saudijske Arabije i Irana.

Rat je ubio više od 150.000 ljudi, uključujući borce i civile, i stvorio jednu od najgorih humanitarnih katastrofa na svetu.

Huti su rekli da će izraelski napadi samo učiniti jemenski narod i oružane snage odlučnijima da podrže Gazu. „Biće upečatljivih štrajkova“, napisao je Mohamed Ali al Huti iz Vrhovnog političkog saveta u Jemenu na Ks.

„Sve ovo neće zaustaviti jemenski narod ili jemensko rukovodstvo, vojne i raketne snage u gađanju izraelskih entiteta“, rekao je Moatasem Abdel Salah, stanovnik Sane.

Od januara, američke i britanske snage gađaju mete u Jemenu, kao odgovor na napade Huta na komercijalni brod, koje su pobunjenici opisali kao odmazdu za izraelske akcije u ratu u Gazi. Međutim, mnogi od ciljanih brodova nisu bili povezani sa Izraelom.

Zvaničnici su u nedelju rekli da su Huti više puta gađali kontejnerski brod pod zastavom Liberije koji je prolazio kroz Crveno more, što je poslednji napad grupe na ključnu pomorsku trgovačku rutu.

Kapetan broda prijavio je napade sa tri mala Huti plovila, hutijske letelice bez posade i raketnu vatru kod obale Moke u Jemenu, što je rezultiralo „manjom štetom“ na brodu, saopštio je Britanski vojni centar za pomorske operacije Ujedinjenog Kraljevstva. Zajednički pomorski informacioni centar, koalicija koju nadgleda američka mornarica, identifikovao je brod kao Pumba i prijavio da je „sva posada na brodu bezbedna“.

U nedelju rano, Huti su preuzeli odgovornost za napad na Pumbu.

Analitičari i zapadne obaveštajne službe dugo su optuživale Iran za naoružavanje Huta, što Teheran poriče. Dosadašnji vazdušni napadi združenih snaga nisu učinili ništa da ih odvrate.

Huti imaju balističke rakete dugog dometa, manje krstareće rakete i „dronove samoubice“, a svi su sposobni da stignu do južnog Izraela, prema stručnjacima za oružje. Huti otvoreno govore o svom arsenalu, redovno paradirajući novim projektilima ulicama Sane.