Izrael izvodi teške vazdušne napade na Liban dok Hezbolah pokreće napad na ubijenog vrhovnog komandanta

Izrael izvodi teške vazdušne napade na Liban dok Hezbolah pokreće napad na ubijenog vrhovnog komandanta

Izrael je započeo vazdušne napade na južni Liban u nedelju ujutru, nakon što je Hezbolah najavio lansiranje stotina raketa i dronova kao odmazdu za ubistvo jednog od svojih visokih komandanata prošlog meseca. Ova eskalacija sukoba između Izraela i Hezbolaha preti da izazove širi rat koji bi mogao da uključi Sjedinjene Američke Države, Iran i druge militantne grupe u regionu. Takođe, ovo može ozbiljno ugroziti napore za postizanje primirja u Gazi, gde već više od 10 meseci traje sukob između Izraela i Hamasa, saveznika Hezbolaha.

Izraelska vojska tvrdi da je Hezbolah planirao izvesti masovni napad na Izrael, što je dovelo do izbijanja ovih vazdušnih napada. U međuvremenu, Hezbolah je saopštio da je njihov napad bio odgovor na ubistvo jednog od osnivača Fouada Shukura u izraelskom vazdušnom napadu u Bejrutu. Dok su sirene za vazdušne napade odjekivale širom severnog Izraela, aerodrom Ben-Gurion je morao preusmeriti i odložiti letove.

Ova eskalacija dolazi u trenutku kada su Egipat i druge zemlje domaćini pregovora za okončanje sukoba između Izraela i Hamasa u Gazi. Hezbolah je najavio da će obustaviti borbe ukoliko dođe do primirja u Gazi, dok Iran podržava obe ove grupe, kao i druge militante u regionu koji bi mogli da se pridruže eventualnom većem sukobu.

Kontraadmiral Daniel Hagari, portparol izraelske vojske, izjavio je da su izvedeni napadi usmereni na južni Liban uz uključenost protivvazdušne odbrane, ratnih brodova i aviona. Hezbolah tvrdi da su lansirali preko 320 raketa i dronova na Izrael, ciljajući vojne objekte. Nakon prvih udara, Hezbolah je najavio završetak prve faze uzvratnih napada, s namerom da nastavi sa napadima dublje u Izraelu.

U Sjedinjenim Američkim Državama, predsednik Džo Bajden prati situaciju i visoki zvaničnici su u kontaktu sa izraelskim kolegama. Amerika podržava pravo Izraela na samoodbranu i radi na očuvanju regionalne stabilnosti. Diplomate iz SAD i Evrope posetile su nedavno Izrael i Liban kako bi pokušale da spreče dalju eskalaciju sukoba.

Hezbolah se smatra moćnijim nego što je bio tokom sukoba 2006. sa Izraelom. Procenjuje se da Hezbolah raspolaže sa oko 150.000 raketa sposobnih da pogode bilo koje područje u Izraelu. S druge strane, Izrael ima jednu od najbolje opremljenih vojski i snažan sistem protivraketne odbrane. Izraelske snage podržane su koalicijom predvođenom SAD koja je u prošlosti pomogla u obaranju raketa i dronova ispaljenih iz Irana.

Ukoliko dođe do sveopšteg sukoba, Izrael je najavio odlučan odgovor, koji bi mogao da dovede do uništenja kritične civilne infrastrukture, posebno u južnom Bejrutu i južnom Libanu, gde se nalaze glavna uporišta Hezbolaha. Ovaj sukob bi verovatno rezultovao raseljavanjem stotina hiljada ljudi na obe strane granice.

Hezbolah je tesno povezan sa Iranom, koji je takođe pretio odmazdom za ubistvo visokog lidera Hamasa u Teheranu. Situacija ostaje napeta, a međunarodna zajednica prati razvoj događaja u nadi da će se sukob smiriti pre nego što eskalira u širi regionalni rat.