U podnožju svetog Zapadnog zida u starom gradu Jerusalima, predsednik Argentine Havijer Milei bio je u dubokom duhovnom transu. Sa glavom i rukama pritisnutim o drevni kamen, molio se zajedno sa pravoslavnim rabinom koji ga je pre tri godine upoznao sa judaizmom.
Iako je rođen i odrastao kao rimokatolik, Milei je sve više pokazivao interesovanje za judaizam, čak izražavajući namere da se preobrati. Nakon molitve, Milei se slomio, zagrlio rabina Šimona Aksela Vahniša, jecajući na njegovom ramenu. Za mnoge Argentince, Mileijeva podrška izraelskoj vladi predstavlja radikalan zaokret. Milei je pružio podršku desničarskom premijeru Izraela Benjaminu Netanjahuu, čak i dok se Izrael suočava sa međunarodnom osudom zbog bombardovanja i invazije na Gazu, koja je ubila preko 36.000 Palestinaca i dovela enklavu na ivicu gladi.
Ovaj stav kontrastira sa većinom Latinske Amerike, gde su Bolivija i Kolumbija prekinule diplomatske veze sa Izraelom, a nekoliko zemalja, uključujući Brazil, povuklo je svoje ambasadore iz Tel Aviva. Mileijeva naklonost judaizmu i otvorena podrška Izraelu izazvali su zabrinutost i podelu unutar argentinske jevrejske zajednice, jedne od najvećih na svetu, i uzdrmali odnose sa susedima.
Argentinski Jevreji su i dalje pogođeni napadima na izraelsku ambasadu 1992. i AMIA centar 1994. godine, za koje se okrivljuje Iran i Hezbolah. Mileijevo interesovanje za judaizam počelo je 2021. godine, kao pokušaj da se distancira od optužbi za pronacističke simpatije. Milei je uspostavio blizak odnos sa sefardskim rabinom Vahnishom, koji ga je vodio kroz proučavanje Tore i jevrejsku praksu.
Milei je tokom predizborne kampanje citirao Toru, posetio grobnicu Hasida Menahema Mendela Šneersona u Bruklinu i koristio šofar tokom svojih javnih nastupa. Njegova prva inostrana poseta kao predsednika bila je Izraelu, gde je pohvalio Netanjahua i obećao da će premestiti argentinsku ambasadu u Jerusalim, prateći korake bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa.
Mileijeva podrška Izraelu, uključujući povlačenje priznanja palestinske državnosti, izazvala je pohvale i zabrinutost unutar jevrejske zajednice. Posle Hamasovog napada 7. oktobra, sigurnosne mere za jevrejske institucije u Argentini su pojačane.
Optužbe za Hezbolahovu prisutnost u Čileu, koje su argentinski zvaničnici izneli bez dokaza, dovele su do diplomatskih tenzija sa Bolivijom i Čileom, koji su povukli svoje ambasadore iz Buenos Ajresa. Organizacija islamske saradnje osudila je Mileijevu antiislamsku retoriku, dodatno komplikujući međunarodne odnose Argentine.
Uprkos kontroverzama, Milei ostaje odlučan u svojoj podršci Izraelu, nastavljajući da izaziva političke i društvene tokove u svojoj zemlji i širom sveta.