Najviši zvaničnik Ujedinjenih nacija u Jemenu upozorio je u ponedeljak da će najsiromašnija zemlja arapskog sveta ostati bure baruta za ponovni rat ukoliko njene rivalske frakcije ne postignu novi sporazum o prekidu vatre, piše AP.
Hans Grundberg, specijalni predstavnik Ujedinjenih nacija za Jemen, rekao je za Asošijeted pres da je situacija u toj zemlji pogođenoj sukobima krhka skoro godinu dana nakon što međunarodno priznata vlada i pobunjenici Huti koje podržava Iran nisu uspeli da obnove primirje uz posredovanje UN.
Sukob je od tada obuzdavan, uz samo sporadične sukobe, ali Grundberg je rekao da nastavak sveopštih borbi predstavlja pretnju.
„Rizik od izbijanja uvek postoji“, rekao je on. „Situacija je i dalje krhka i ostaće krhka sve dok ne postignemo sporazum koji nudi sporazum o prekidu vatre.
Završetak sporazuma o prekidu vatre bio je udarac za napore UN-a da pronađu sporazumno rešenje za sukob, koji je razorio zemlju i stvorio jednu od najgorih humanitarnih katastrofa na svetu.
Jemenski rat je počeo kada su Huti sišli iz svojih uporišta u severnom Jemenu i zauzeli glavni grad Sanu 2014. godine, primoravši vladu da pobegne na jug, a zatim u egzil u Saudijsku Arabiju. Saudijci su ušli u rat 2015. godine, na čelu vojne koalicije koja je stala na stranu vlade i sukob je postao proki rat između Saudijske Arabije i Irana.
Govoreći nakon sastanka sa egipatskim ministrom inostranih poslova Samehom Šukrijem u Kairu, Grundberg je istakao da su zaraćene strane u Jemenu odvojeno bile uključene u mirovne napore poslednjih meseci, ali je rekao da je potrebno više napora da se uspostavi čvrst prekid vatre širom zemlje i ponovo započnu politički pregovori o okončanju sukoba. sukoba.
Izaslanik je pozdravio direktne pregovore između Saudijske Arabije i Huta, koji su dobili zamah nakon što je Saudijska Arabija prošlog marta postigla sporazum sa Iranom o obnavljanju diplomatskih odnosa nakon sedmogodišnjeg raskola.
Saudijska Arabija i Huti su potom postigli nacrt sporazuma o oživljavanju primirja i vraćanju direktnim političkim pregovorima u Jemenu pod okriljem Ujedinjenih nacija.
Jemenska vlada je saopštila da je obaveštena o pregovorima Saudijske Arabije i Huti i da je dala početno odobrenje za nacrt sporazuma. Ali kretanje je zaustavljeno zbog nekoliko spornih tačaka, uključujući isplatu plata vojnom osoblju i civilima u oblastima koje drže Huti i garancije da će se pobunjenici uključiti u politički proces sa drugim jemenskim frakcijama.
Pregovori Saudijske Arabije i Huti su do sada uspeli da spreče obe strane da nastave pune borbe.
„Postoji jedinstvo među međunarodnim akterima oko potrebe da se jemenski konflikt reši, kao i oko činjenice da su Ujedinjene nacije glavni posrednik“, rekao je Grundberg.