Izaslanik UN: Otkriće da su neki taoci bili žrtve seksualnog nasilja ne opravdava izraelske napade

Izaslanik UN: Otkriće da su neki taoci bili žrtve seksualnog nasilja ne opravdava izraelske napade

Izaslanik UN koji se fokusira na seksualno nasilje u sukobu upozorio je Izrael u ponedeljak da su nalaz „jasnih i ubedljivih informacija“ da su neki taoci koje je Hamas uzeo tokom napada 7. oktobra na jugu Izraela bili izloženi seksualnom nasilju „ ni na koji način ne legitimiše dalja neprijateljstva.”

„U stvari, to stvara moralni imperativ za humanitarni prekid vatre kako bi se okončale neizrecive patnje nametnute palestinskim civilima u Gazi i doveli do trenutnog i bezuslovnog oslobađanja svih talaca“, rekla je Pramila Paten Savetu bezbednosti UN gde je ministar spoljnih poslova Izraela takođe je sedeo i slušao.

„Nastavak neprijateljstava ih ni na koji način ne može zaštititi“, rekla je ona. „To ih samo može izložiti daljem riziku od nasilja, uključujući seksualno nasilje.

Paten je govorila na sastanku saveta koji je tražio Izrael, a pozvale Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska da se usredsrede na njen nedavni izveštaj, koji je takođe našao „razumne osnove“ da veruje da je Hamas počinio silovanje, seksualizovano mučenje i druga okrutna i nehumana dela. protiv žena tokom napada 7. oktobra u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi i doveo do toga da je 250 drugih uzeto za taoce.

Ona je savetu rekla da 134 taoca koji su još uvek u zarobljeništvu i više od 2 miliona civila u Gazi „dele zajedničku sudbinu. Za njihovo zajedničko dobro, sada mora postojati humanitarni prekid vatre. Izraelska ofanziva protiv Hamasa, koja je u toku, ubila je preko 30.000 ljudi, od kojih su dve trećine žene i deca, prema Ministarstvu zdravlja Gaze.

Izraelski ministar spoljnih poslova Izrael Kac rekao je da je došao na savet „da što glasnije protestuje protiv zločina protiv čovečnosti” koje je počinio Hamas kako bi odvratio i uplašio izraelsko društvo.

On je oštro kritikovao neuspeh Saveta bezbednosti na više od 40 sastanaka od 7. oktobra da osudi Hamasove akcije, rekavši da bi najmoćnije telo UN trebalo da proglasi ekstremističku grupu terorističkom organizacijom i izvrši pritisak da odmah oslobodi taoce.

U izjavi koja je iznenadila neke diplomate, Kac je naveo da je ponedeljak bio početak svetog muslimanskog meseca Ramazana i rekao: „Dozvolite mi da iskoristim ovu priliku da blagoslovim našu muslimansku braću: Ramazan Karim. To znači da imate blagoslovljen ili velikodušan Ramazan.

„Hamas ne govori u ime muslimanskog sveta“, rekao je Kac, „i tražimo od vas da osudite zločine seksualnog nasilja koje su ovi varvari počinili u ime muslimanske vere.

Rijad Mansur, palestinski ambasador Ujedinjenih nacija, rekao je Savetu da muslimani širom sveta slave Ramazan, ali „u Gazi se smrt i patnja mogu naći svuda. Hrana i nada se ne mogu naći nigde.”

On je savetu rekao da izraelski premijer Benjamin Netanjahu ne želi prekid vatre jer je za njegov „politički opstanak potreban nastavak napada“.

Cilj Izraela, rekao je Mansur, „ostaje prisilno raseljavanje našeg naroda tako što će Gazu učiniti nesposobnom za život“.

On je izrazio nadu da će Savet bezbednosti, koji je pokazao „neviđenu“ reakciju na Patenov izveštaj sazivanjem sastanka u roku od nedelju dana, podjednako odgovoriti na izveštaje o seksualnom napadu na palestinske žene i devojčice, muškarce i dečake.

Patenova ključna preporuka je da se ohrabri Izrael da odobri pristup šefu UN-a za ljudska prava i Nezavisnoj međunarodnoj istražnoj komisiji o palestinskim teritorijama i Izraelu da „sprovode pune istrage o navodnim kršenjima” od strane Hamasa.

Mansur je rekao da bi Palestinci pozdravili ove istrage i izazvao Izrael da „da sličnu izjavu dobrodošlice“. Takođe je pozvao Paten da poseti Gazu i uveri se u nevolju Palestinaca.

Paten je rekla vijeću da kada je posjetila Zapadnu obalu nije primila nikakve izvještaje o silovanju, ali da su se pojavili slučajevi seksualnog nasilja tokom pritvora i palestinskih muškaraca i žena.

To je uključivalo invazivne pretrese tela, neželjeno dodirivanje intimnih mesta, premlaćivanje u predelu genitalija, pretnje muškarcima silovanjem protiv članova njihovih porodica, „i neprikladne pretrese skidanja i dugotrajnu prisilnu golotinju zatočenika“, rekla je ona.

Paten je rekla da je ove izveštaje podnela izraelskim vlastima, koje su joj pružile informacije o svojim protokolima za sprečavanje takvih dela i „ukazale na spremnost da istraže bilo koje navodne povrede.

Ona je izrazila razočarenje „što trenutna reakcija nekih političkih aktera na moj izveštaj nije bila otvaranje istrage o tim navodnim incidentima, već da su ih direktno odbacili putem društvenih medija“. Nije imenovala nijednog od ovih „političkih aktera“.