Izaslanik Ujedinjenih nacija za Jemen izrazio je u sredu „oprezni optimizam“ da će se zaraćene strane u zemlji vratiti pregovorima koje predvode UN kako bi okončali svoj smrtonosni osmogodišnji sukob, prenosi AP.
Hans Grundberg rekao je Savetu bezbednosti UN da je uveren da će prošlomesečno oslobađanje zatvorenika sa kojim su se dogovorili vlada i rivalski Huti pobunjenici „izgraditi dalje poverenje između strana“ i podržati okruženje pogodno za dijalog.
Sukob je odneo hiljade života i dodatno osiromašio najsiromašniju naciju arapskog sveta.
Grundberg je rekao da je ohrabren pozitivnim i detaljnim razgovorima koje je nedavno imao sa zvaničnicima iz vlade i pobunjenika, kao i sa visokim regionalnim i jemenskim zvaničnicima u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu i glavnom gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata Abu Dabiju, kao i sa visokim zvaničnicima SAD u Vašingtonu.
Stranke su „pokazale razumevanje neizmernosti onoga što je u pitanju i pokazale spremnost da se konstruktivno angažuju na putu napred“, rekao je on.
„Postoji jasna odlučnost svih strana da se postigne napredak ka sporazumu o humanitarnim i ekonomskim merama, trajnom prekidu vatre i obnavljanju političkog procesa pod okriljem Ujedinjenih nacija pod vodstvom Jemena“, rekao je Grundberg.
Razorni sukob u Jemenu počeo je 2014. godine, kada su Huti, koje podržava Iran, zauzeli glavni grad Sanu i veći deo severnog Jemena i naterali vladu da ode u egzil. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate, intervenisala je 2015. kako bi pokušala da vrati međunarodno priznatu vladu na vlast.
Primirje koje podržavaju UN prvobitno je stupilo na snagu u aprilu 2022. i izazvalo je nadu u dužu pauzu u borbama, ali je okončano 2. oktobra nakon samo šest meseci.
Grundberg je savetu rekao da sedam meseci nakon njegovog isteka „primirje nastavlja da ispunjava“, ukazujući na nastavak komercijalnih letova u Sanu i iz nje i da brodovi koji prevoze gorivo i drugu komercijalnu robu pristižu i napuštaju glavnu jemensku luku Hodeida.
„Iako se sporadični vojni incidenti i dalje dešavaju, nivoi neprijateljstava su znatno niži nego pre primirja“, rekao je on. „Ali krhkost vojne situacije, teško stanje u ekonomiji i svakodnevni izazovi sa kojima se jemenski narod suočava daju nam stalne podsetnike zašto je sveobuhvatniji sporazum između strana tako vitalan.
Grundberg je ukazao na kontinuirane izveštaje o nasilju na linijama fronta u provincijama Al Javf, Taiz, Marib i Saada. On je takođe naveo ograničenja slobode kretanja, posebno u oblastima Huti, i nemogućnost vlade da izvozi naftu, koja je ostvarila više od polovine svojih prihoda prošle godine, kao primere krhkosti trenutne situacije. On je rekao da situacija naglašava potrebu za formalnim prekidom vatre.
„Kamen temeljac sporazuma o daljem putu mora biti nastavak političkog procesa pod okriljem Ujedinjenih nacija pod vodstvom Jemena kako bi se okončao sukob“, rekao je Grundberg, naglašavajući da se djelimična ili privremena rješenja ne mogu pozabaviti bezbrojnim problemima Jemena.