Najviši zvaničnik Ujedinjenih nacija u podeljenoj Libiji pozvao je u ponedeljak na jedinstveni mehanizam koji bi vodio rekonstrukciju priobalnog grada koji je prošlog meseca uništen u razornim poplavama.
Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za Libiju Abdoulaie Bathili rekao je u saopštenju da je takav mehanizam neophodan usred „jednostranih i konkurentnih inicijativa“ libijskih aktera i institucija o obnovi mediteranskog grada Derne i drugih područja pogođenih poplavama.
Razorne padavine i poplave, izazvane mediteranskom olujom Danial, pogodile su delove istočne Libije prošlog meseca. Poplave su 11. septembra preplavile dve osiromašene brane ispred Derne, uzrokujući ogromne vode koje su odnele stambene zgrade u more i ostavile oštećenu čak jednu trećinu Derninih stambenih objekata i infrastrukture, saopštila je Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih aktivnosti. Afere.
Vladini zvaničnici i agencije za pomoć su dali procene da je broj mrtvih u rasponu od više od 4.000 do preko 11.000. Tela mnogih ubijenih još su pod ruševinama ili u Mediteranu, prema timovima za potragu.
Kako je Libija i dalje podeljena, sa dve rivalske administracije koje tvrde da imaju legitimitet i svaka želi da nadgleda obnovu Derne, Batili je pozvao na „jedinstveni nacionalni mehanizam… potreban za efikasno i efikasno preduzimanje napora za obnovu u oblastima pogođenim poplavama“.
On je pozvao libijske rivalske vlasti i njihove međunarodne partnere da olakšaju uspostavljanje jedinstvenog mehanizma kako bi se osigurala „transparentnost i odgovornost“.
Nakon katastrofe, mnogi u Libiji i van nje pozvali su na međunarodnu istragu, odražavajući duboko nepoverenje javnosti u državne institucije. Dve brane nisu održavane decenijama uprkos ponovljenim upozorenjima da su iscrpljene.
Bathilijev poziv na ujedinjeni mehanizam brzo je dobio podršku SAD, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Njemačke i Italije.
Pet vlada je u zajedničkom saopštenju navelo da „snažno podržavaju“ predlog da se „pruži transparentna i odgovorna pomoć i odgovor na potrebe obnove nakon katastrofe sa poplavama“.
Severnoafrička država bogata naftom je u haosu od 2011. godine, kada je pobuna Arapskog proleća, koju je podržao NATO, zbacila dugogodišnjeg diktatora Moamera Gadafija, koji je kasnije ubijen. Veći deo protekle decenije suparničke administracije su tvrdile da imaju ovlašćenja da vode Libiju.
Istok i jug zemlje bili su pod kontrolom generala Kalife Hiftera i njegove samozvane Libijske nacionalne armije, koja je u savezu sa vladom koju je potvrdio parlament. Suparnička administracija se nalazi u glavnom gradu Tripoliju i uživa podršku većine međunarodne zajednice.