Međunarodni krivični sud trebalo bi da goni talibanske vođe za zločin protiv čovečnosti zbog uskraćivanja obrazovanja i zapošljavanja avganistanskim devojkama i ženama, rekao je specijalni izaslanik UN za globalno obrazovanje.
Gordon Braun rekao je u utorak na virtuelnoj konferenciji za štampu UN povodom druge godišnjice talibanskog preuzimanja Avganistana da su njeni vladari odgovorni za „najneverovatnije, najopasnije i neodbranjivo kršenje prava žena i prava devojčica u današnjem svetu“.
Bivši britanski premijer rekao je da je poslao pravno mišljenje tužiocu Međunarodnog krivičnog suda Karimu Kanu u kojem se vidi da je uskraćivanje obrazovanja i zapošljavanja „rodna diskriminacija, koja bi trebalo da se smatra zločinom protiv čovečnosti i trebalo bi da ga goni Međunarodni krivični sud.”
Talibani su preuzeli vlast u avgustu 2021, tokom poslednjih nedelja povlačenja američkih i NATO snaga nakon 20 godina rata. Kao i tokom svoje prethodne vladavine Avganistanom od 1996. do 2001., talibani su postepeno nametnuli svoje oštro tumačenje islamskog zakona, ili šerijata, zabranjujući devojčicama da idu u školu nakon šestog razreda i ženama da rade na većini poslova, javnih prostora i teretana i nedavno zatvaraju lepotu. saloni.
Braun je pozvao velike muslimanske zemlje da pošalju delegaciju sveštenika u južni avganistanski grad Kandahar, dom talibanskog vrhovnog vođe Hibatulaha Akhundzade, kako bi izneli argumente da zabrane obrazovanja i zapošljavanja žena „nemaju osnovu u Kuranu ili islamskoj veri“ — i da ih podignem.
On je rekao da veruje da „postoji rascep unutar režima“, sa mnogim ljudima u ministarstvu obrazovanja i oko vlade u glavnom gradu Kabulu, koji žele da se vrate prava devojčica na obrazovanje. „I verujem da su sveštenici u Kandaharu čvrsto stali protiv toga, i zaista nastavljaju da izdaju uputstva.
Glavni portparol talibana, Zabihulah Mudžahid, odbacio je pitanja o ograničenjima za devojke i žene u intervjuu za Asošiejted pres kasno u ponedeljak u Kabulu, rekavši da će status kvo ostati. On je takođe rekao da talibani svoju vladavinu Avganistanom vide kao neograničenu, crpeći legitimitet iz islamskog zakona i da se ne suočavaju sa značajnom pretnjom.
Braun je rekao da talibanima treba reći da će, ako se devojčicama ponovo dozvoli da idu u srednju školu i univerzitet, pomoć u obrazovanju Avganistanu, koja je ukinuta nakon što su zabrane objavljena, biti vraćena.
Takođe je pozvao na praćenje i izveštavanje o zloupotrebama i kršenju prava žena i devojčica, sankcije protiv onih koji su direktno odgovorni za zabrane, uključujući Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo, i oslobađanje zatvorenika zbog odbrane prava žena i devojčica.
Braun je rekao da 54 od 80 edikta koje su izdali talibani eksplicitno ciljaju na žene i devojke i ukidaju njihova prava, a nedavno im je zabranjeno da polažu fakultetske ispite i posećuju javna mesta, uključujući groblja, kako bi odali počast voljenima.
On je najavio da će UN i druge organizacije sponzorisati i finansirati internet učenje za devojčice i podržati podzemne škole, kao i obrazovanje za avganistanske devojčice koje su primorane da napuste zemlju kojima je potrebna pomoć da idu u školu.
„Međunarodna zajednica mora pokazati da obrazovanje može doći do naroda Avganistana, uprkos zabranama avganistanske vlade“, rekao je on.
Braun je rekao da postoji veliki broj organizacija koje podržavaju podzemne škole i da postoji nova inicijativa u poslednjih nekoliko nedelja da se obezbedi nastavni plan i program putem mobilnih telefona, koji su popularni u Avganistanu.
On ne bi razgovarao o detaljima o zabrinutosti za bezbednost učenika i nastavnika, „ali nema sumnje da devojke još uvek pokušavaju da uče, ponekad rizikujući mnogo da bi to mogle da urade.
Tokom 20 godina kada su talibani bili van vlasti, Braun je rekao da je 6 miliona devojaka steklo obrazovanje, postajući lekari, advokati, sudije, članovi parlamenta i ministri u kabinetu.
Danas je, rekao je, 2,5 miliona devojčica uskraćeno za obrazovanje, a još 3 miliona će napustiti osnovnu školu u narednih nekoliko godina, „tako da gubimo talente cele generacije“.
Braun je pozvao globalnu akciju i pritisak – ne samo rečima – da ubede talibane da vrate prava žena i devojčica.
„Nismo uradili dovoljno u poslednje dve godine“, rekao je on. „Ne želim da prođe još jedna godina kada devojke u Avganistanu i žene tamo osećaju da su nemoćne jer nismo učinili dovoljno da ih podržimo.“