Italijanski poslanici odobrili sporazum s Albanijom o migrantima

Italijanski poslanici odobrili sporazum s Albanijom o migrantima

Italijanski poslanici odobrili su sporazum s Albanijom koji predviđa da Rim na albanskoj teritoriji otvori dva velika centra za prihvat migranata koji stižu u Italiju preko Mediterana, oglušivši se o kritike nevladinih organizacija, međunarodnih institucija i opozicije.

Poslanici su usovjili predlog zakona sa 155 glasova za, 115 protiv i dva uzdržana. Senat, gornji dom parlamenta, gde vladajuća ultrakonzervativna koalicija Đorđe Meloni ima veliku većinu, trebalo bi da to odobri bez teškoća.

Sporazum, potpisan u novembru prošle godine između Rima i Tirane, predviđa formiranje dva prihvatna centra za migrante u severnom albanskom primorju, jedan za registrovanje tražilaca azila i drugi u istoj oblasti gde će migranti biti smešteni dok čekaju na odgovor zahteva za azil.

Dva centra kojima će upravljati Italija na teritoriji zemlje koja nije članica EU, mogu da prihvate do 3.000 migranata koji stižu u Italiju morskim putem.

Zbog žalbe koju je uložila opozicija u Tirani, ocenjujući da se tim dogovorom krši albanski ustav i odustaje od suvereniteta nad albnskom teritorijom, albanski Ustavni sud suspendovao je ratifikaciju sporazuma i treba da donese odluku najkasnije do 6. marta.

Pre nego što je stupio na snagu, sporazum je doživeo brojne kritike.

Italijanski opozicioni poslanici su u parlamentarnoj raspravi rekli da se radi o „izbornom publicitetu“ pred evropske izbore u junu, rekli su da je sporazum „nepotreban i skup“ i da je „nehuman i nelegitiman“. Posebno su ukazali na trošak navodeći da će taj plan koštati između 650 i 750 miliona evra u periodu od pet godina.

Vlada Đorđe Meloni došla je na vlast krajem 2022. godine obećavajući da će smanjiti broj dolazaka migranata.

Ipak gotovo 158.000 migranata stiglo je u Italiju 2023. godine u odnosu na 105.000 prethodne 2022. godine, prema Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Nevladina organizacija Internešenel Reskju komiti (International Rescue Committee – IRC) osudila je „dehumanizujući“ sporazum dok je Amnesti Internešenel navela da se radi o predlogu koji je „neostvariv, štetan i nelegalan“.

Evropska unija je međutim izrazila interesovanje za sporazum ističući da će se centrima za prihvat migranata upravljati prema italijanskom zakonu, a ne albanskom.

Meloni je rekla da maloletnici, trudnice i osetljive osobe neće biti slate u centre u Albaniji, ali je Amnesti internešenel upozorio da to ne piše u tekstu italijanskog zakona.

Komesarijat UN za izbeglice (UNHCR) u novembru je pozvao na poštovanje međunarodnog prava po pitanju izbeglica, posle potpisivanja tog sporazuma.

Savet Evrope je takođe u novembru naveo da takav vanteritorijalni režim azila krakterišu brojne pravne nejasnoće.

Postoji rizik da se drugačije tretiraju oni čiji zahtevi za azil budu razmatrani u Albaniji od onih gde se to obavlja u Italiji, ocenila je komesarka za ljudska prava Saveta Evrope Dunja Mijatović, u saopštenju.