Italijanski ministar spoljnih poslova odlazi u Siriju da podstakne tranziciju posle Asada

Italijanski ministar spoljnih poslova odlazi u Siriju da podstakne tranziciju posle Asada

Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani rekao je da će u petak otputovati u Siriju kako bi podstakao tranziciju zemlje nakon što su islamistički pobunjenici zbacili predsednika Bašara Asada i apelovao na Evropu da preispita svoje sankcije Damasku sada kada je politička situacija promenio.

Tajani je u četvrtak u Rimu predsedavao sastankom zvaničnika ministarstava spoljnih poslova iz pet zemalja — Britanije, Francuske, Nemačke, Italije i Sjedinjenih Država — nakon što je ranije razgovarao telefonom sa svojim kolegama iz Turske i Saudijske Arabije.

Cilj je, kako je rekao, da se koordinišu različite post-Asadove inicijative, a Italija je spremna da da predloge o privatnim investicijama u zdravstvenu zaštitu za sirijsko stanovništvo.

Na sastanku sa državnim sekretarom SAD Antonijem Blinkenom i njihovim evropskim kolegama, Tajani je rekao da je ključno da se svim Sirijcima priznaju jednaka prava. To je bila referenca na zabrinutost oko prava hrišćana i drugih manjina pod novim de facto vlastima u Siriji Hajat Tahrir al-Šam, ili HTS, islamske militantne grupe koju su SAD i UN odavno označile kao terorističku organizaciju.

„Prve poruke iz Damaska bile su pozitivne. Zato sutra idem tamo da ohrabrim ovu novu fazu koja će pomoći stabilizaciji međunarodne situacije“, rekao je Tajani.

Obraćajući se novinarima, on je rekao da bi Evropska unija trebalo da razgovara o mogućim promenama svojih sankcija Siriji. „To je pitanje o kojem treba razgovarati jer Asada više nema, to je nova situacija i mislim da ohrabrujuće signale koji stižu treba dalje podsticati“, rekao je on.

Sirija je godinama bila pod duboko izolovanim sankcijama SAD, Evropske unije i drugih kao rezultat Asadovog brutalnog odgovora na ono što je počelo kao mirni antivladini protesti 2011. i preraslo u građanski rat.

HTS je predvodio munjevitu pobunu koja je zbacila Asada 8. decembra i okončala decenijama dugu vladavinu njegove porodice. Od 2011. do Asadovog pada, sirijski ustanak i građanski rat ubili su oko 500.000 ljudi.

SAD su postepeno ukinule neke kazne otkako je Asad otišao iz Sirije radi zaštite u Rusiji. Bajdenova administracija je u decembru odlučila da odustane od nagrade od 10 miliona dolara koju je ponudila za hvatanje vođe sirijskih pobunjenika čije su snage dovele do svrgavanja Asada prošlog meseca.

Novi lideri Sirije takođe su pozvani da poštuju prava manjina i žena. Mnogi sirijski hrišćani, koji su činili 10% stanovništva pre građanskog rata u Siriji, ili su pobegli iz zemlje ili su podržali Asada iz straha od islamističkih pobunjenika.