Italijanska premijerka Giorgia Meloni prokomentarisala je nedavne dogovore o popunjavanju najviših pozicija u institucijama Evropske unije, ističući da je zabrinut zbog ignorisanja mišljenja birača. Građani širom Evrope su nedavno pokazali sve veće udaljavanje od levih političkih stranaka na izborima za Evropski parlament, dok su desničarske stranke u Nemačkoj i Francuskoj pretrpele poraze od vladajućih koalicija.
Iako su tri glavne političke grupe u Evropskom parlamentu postigle sporazum o raspodeli najviših funkcija u EU, Italija, prema medijskim izveštajima, nije bila uključena u te razgovore. Meloni je, u obraćanju italijanskom parlamentu, istakao da je ovakav zakulisni dogovor suprotan osnovnim principima Evropske unije, koja bi trebalo da garantuje neutralnost institucija prema svim članicama bez obzira na političke preferencije.
Prema predloženom sporazumu, Ursula von der Leyen bi se vratila na mesto predsednice Evropske komisije za drugi mandat, dok bi estonska premijerka Kaja Kallas preuzela poziciju visokog predstavnika EU za spoljnu politiku. Takođe, bivši portugalski premijer Antonio Costa bi preuzeo predsedavanje Evropskim savetom.
Imenovanja će biti formalno potvrđena na sastanku lidera EU u Briselu, ali je Meloni izrazio zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti i uključenosti Italije u ovaj proces. On je naglasio da je važno da se odluke u Evropskoj uniji donose uzimajući u obzir raznolike političke perspektive.
Meloni je takođe istakla da je grupa evropskih konzervativaca i reformista koju predvodi osvojila značajan broj glasova u Italiji i Evropskom parlamentu, te da je važno da se njihov glas čuje u procesu donošenja odluka u EU. Kritikujući trenutnu strukturu Evropske unije, Meloni je naglasila potrebu za promenama kako bi se omogućilo veće učešće različitih političkih opcija u donošenju ključnih odluka.