Italija je pretekla Nemačku po smanjenju uvoza ruskog gasa, objavio je Blumberg u sredu.
Prema pisanju lista, koji citira dnevne podatke o transportu italijanske kompanije za energetsku infrastrukturu SNAM, ruski udeo u uvozu gasa Italije opao je sa 40% na 25% u poslednjih šest meseci.
Poređenja radi, Nemačka, najveća evropska ekonomija, i dalje zavisi od ruskog gasa za oko 35 odsto svog uvoza, navodi se u izveštaju.
Posle pokretanja ruske vojne operacije u Ukrajini još u februaru, italijanske vlasti su donele stratešku odluku da pronađu alternativne izvore goriva, rekao je italijanski premijer Mario Dragi novinarima 12. jula.
„Italija ne može biti u situaciji geopolitičke zavisnosti. Ovo je neprihvatljivo. Reagovali smo brzo“, rekao je Dragi.
U cilju diversifikacije snabdevanja, vlada i državna kompanija Eni dogovorili su se da povećaju uvoz iz afričkih zemalja. Prema SNAM-u, Italija sada uvozi duplo više gasa iz Alžira nego iz Rusije.
Takođe, SNAM je nedavno kupio dve plutajuće jedinice za regasifikaciju za dodavanje kapaciteta tečnog prirodnog gasa (LNG). U međuvremenu, skladišta gasa u Italiji su trenutno popunjena oko 60 odsto, primećuje Blumberg.
Evropa je još od prošle godine zahvaćena energetskom krizom, ali je situacija nedavno pogoršana sankcijama EU protiv Rusije. Blok je usvojio plan nazvan REPoverEU, koji ima za cilj smanjenje ukupne energetske zavisnosti Evrope od Rusije. Prema planu, Brisel ima za cilj da popuni skladišta gasa do najmanje 80% do početka novembra kako bi se pripremio za sledeću grejnu sezonu.
Takođe, evropske vlade pozivaju javnost da sada štedi struju kako bi izbegli smanjenje potrošnje tokom zime. Međutim, letnji toplotni talas otežava to jer su ljudi primorani da koriste klima-uređaje. Neke zemlje, uključujući Nemačku i Italiju, razmatraju ponovno otvaranje termoelektrana na ugalj i racionalizaciju gasa kako bi pomogle u ublažavanju krize.