Italija proširuje zabranu surogat majčinstva na inostranstvo jer kritičari kažu da je ciljana na istopolne parove

Italija proširuje zabranu surogat majčinstva na inostranstvo jer kritičari kažu da je ciljana na istopolne parove

Italija je u sredu kriminalizovala građane koji odlaze u inostranstvo da bi imali decu putem surogat majčinstva, što je mera koju protivnici nazivaju „srednjovekovnom“ i diskriminatornom za istopolne parove.

Meru kojom se produžava zabrana surogat materinstva koja je na snazi od 2004. promovisala je krajnje desničarska stranka Braća Italije premijerke Đorđe Meloni i njen konzervativni koalicioni partner Liga, tvrdeći da štiti dostojanstvo žena.

Senat je nakon sedmočasovne debate usvojio nacrt zakona 84-58, poslednji korak u procesu nakon prošlogodišnjeg odobrenja Donjeg doma.

Italijani koji traže surogat majčinstvo u zemljama poput Sjedinjenih Država ili Kanade, gde je ova praksa legalna, mogu se suočiti sa zatvorom do dve godine i novčanom kaznom do milion evra (1,1 milion dolara).

Zabrana surogat materinstva važi podjednako za sve parove. Ali zagovornici istopolnih roditelja kažu da to posebno pogađa gej porodice u zemlji koja se bori sa rekordno niskim natalitetom i gde je samo heteroseksualnim parovima dozvoljeno da usvajaju.

Istopolni brakovi su takođe zabranjeni u Italiji, a LGBTK+ parovi se bore da dobiju roditeljska prava za partnera koji nije biološki roditelj.

Nekoliko poslanika i LGBTK+ aktivista protestovalo je ispred Senata da se protivi zakonu, a neki su držali transparente na kojima je pisalo: „Roditelji, a ne kriminalci“.

„Kada prevlada protekcionizam, društveni fenomen se ne briše“, rekao je opozicioni poslanik Rikardo Magi tokom protesta. „Jednostavno je potisnut u mračno područje, u koje zakon ne dopire. U tom slučaju, lakše je da prevladaju eksploatacija, zloupotreba i kršenje prava.”

„Veoma smo tužni jer je Italija još jednom propustila priliku da pokaže da je zemlja u skladu sa onim što jesu Evropa i svet“, rekao je Kristijano Điraldi, otac dvoje desetogodišnje dece rođene od surogat majke. u SAD

Katolička crkva se oštro protivila surogat majčinstvu u Italiji i inostranstvu, a papa Franja je pozvao na univerzalnu zabranu i kritikovao ono što je nazvao „komercijalizacijom“ trudnoće.

Istovremeno, vatikanska doktrina je jasno stavila do znanja da roditelji istog pola koji pribegavaju surogat majčinstvu mogu da krste svoju decu.

Dok su komercijalni ugovori o surogat majčinstvu uobičajeni u SAD – uključujući zaštitu za majke, garancije nezavisnog pravnog zastupanja i medicinsko pokriće – zabranjeni su u delovima Evrope, uključujući Španiju i Italiju.