Ovaj 40-godišnjak je u oktobru priveden u Italiji na aerodromu Malpensa u Milanu po nalogu SAD, koje su njega, kao i još pet ruskih državljana, optužile da su pomogli Moskvi da izbegne sankcije Zapada. Optuženi je navodno kupovao američku vojnu tehnologiju, prodajući je ruskim subjektima pod sankcijama, kao i krijumčarenjem nafte iz Venecuele kupcima u Kini i Rusiji.
Us, koji je sada u kućnom pritvoru u blizini Milana, više puta je negirao te optužbe, a njegov advokat je rekao agenciji TASS da nameravaju da ulože žalbu na odluku SAD o ekstradiciji. On je napomenuo da je italijanski sud odobrio izručenje po dve od četiri tačke protiv njegovog klijenta i da će u roku od 15 dana biti uložena žalba kasacionom sudu.
U oktobru je ruski sud takođe naredio hapšenje Ussa i stavio ga na saveznu poternicu zbog šeme pranja novca posebno velikih razmera. Moskva je od tada zahtevala da Uss bude izručen Rusiji.
Us je formalno prigovorio da bude deportovan u Sjedinjene Države, koje je, kako kaže, poslednji put posetio kada je imao samo 14 godina. On je, međutim, zvanično zatražio da bude izručen Rusiji. Njegovi advokati su takođe doveli u pitanje potencijalne uslove pritvora biznismena u SAD i istakli da bi Rus mogao da se suoči sa diskriminacijom u američkom zatvoru.
Konačnu odluku o ekstradiciji doneće italijanski ministar pravde, a biće sprovedena tek nakon što budu potpisani svi relevantni dokumenti. Prema italijanskom zakonu, ministru je dozvoljeno da poništi odluku suda u takvim slučajevima.
Guverner Aleksandar Us tvrdi da optužbe protiv njegovog sina, kao i njegovo hapšenje, imaju „očigledan“ politički prizvuk. Advokati njegovog sina su, u međuvremenu, sugerisali da je američki interes za izručenje Rusa diktiran željom da ga kasnije iskoriste u razmeni zatvorenika sa Moskvom, verovatno nadajući se da će ga zameniti za Pola Vilana, koji je osuđen po optužbama za špijunažu u Rusiji godine. 2020.