Italija na udaru Međunarodnog krivičnog suda zbog oslobađanja libijskog ratnog vođe optuženog za ratne zločine

Italija na udaru Međunarodnog krivičnog suda zbog oslobađanja libijskog ratnog vođe optuženog za ratne zločine

Grupe za ljudska prava izrazile su ogorčenje u sredu nakon što je Italija oslobodila libijskog vojskovođu zbog tehničkih razloga, nakon što je uhapšen po nalogu Međunarodnog krivičnog suda koji ga optužuje za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.

Sud sa sedištem u Hagu je, sa svoje strane, izdao diplomatskiji odgovor, ali je njegov gnev bio očigledan. U oštrom saopštenju kasno u sredu, MKS je podsetio Italiju da je u obavezi da „potpuno sarađuje” sa svojim tužilaštvima i rekao da još uvek čeka informacije o tome šta je tačno Rim uradio.

Reakcija je uslijedila nakon što je italijanska vlada u utorak oslobodila i vratila kući Osamu Anjiema, poznatog i kao Ossama al-Masri, koji vodi ogranak Instituta za reformu i rehabilitaciju u Tripoliju, ozloglašene mreže pritvorskih centara koje vodi Specijalni Odbrambene snage.

Al-Masri je uhapšen u nedelju u Torinu, gde je navodno prisustvovao fudbalskoj utakmici Juventus-Milano prethodne noći. Nalog MKS-a, izdat dan ranije, optužio je al-Masrija za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti počinjene u zatvoru Mitiga u Libiji počev od 2015. godine, za koje je kažnjiva kazna doživotnog zatvora.

MKS je saopštio da je optužen za ubistvo, mučenje, silovanje i seksualno nasilje. Navodi se da je nalog prosleđen državama članicama u subotu, uključujući Italiju, i da je sud takođe u realnom vremenu pružio informacije da je on ušao u Evropu.

Sud je rekao da je tada podsetio Italiju da je kontaktira „bez odlaganja“ ako naiđe na bilo kakve probleme u saradnji sa nalogom.

Međutim, rimski apelacioni sud naredio je al-Masrija da bude oslobođen u utorak, a on je vraćen u Libiju u avionu italijanskih tajnih službi, zbog, kako je Apelacioni sud rekao, proceduralne greške u njegovom hapšenju. U presudi se navodi da je ministar pravde Karlo Nordio trebalo da bude obavešten unapred, pošto ministarstvo pravde upravlja svim odnosima sa MKS.

MKS je saopštio da nije prethodno obavešten o odluci rimskog suda, kao što se zahteva, i da „traži i tek treba da dobije verifikaciju od vlasti o koracima koje su navodno preduzete“.

Al-Masri se vratio u Tripoli u utorak kasno, a na aerodromu Mitiga su ga primile pristalice koje su proslavile njegovo oslobađanje, prenose lokalni mediji. Na snimcima koji su kružili internetom vide se desetine mladića kako pevaju i nose nešto što je izgledalo kao al-Masri na svojim ramenima.

„Ovo je zapanjujući udarac za žrtve, preživele i međunarodnu pravdu i propuštena prilika da se prekine krug nekažnjivosti u Libiji“, rekla je Ester Mejdžor iz Amnesti internešenela, zamenica direktora istraživanja za Evropu.

Nordio se u sredu pojavio u Senatu na ranije zakazanom brifingu, a ogorčeni opozicioni poslanici su ga izazvali i tražili razjašnjenje o tome šta se dogodilo. Bivši premijer Mateo Renci optužio je desničarsku vladu za licemerje s obzirom na njen najavljeni obračun sa trgovcima ljudima.

„Ali kada trgovac ljudima za koga nam Međunarodni krivični sud kaže da je opasan kriminalac sleti na vaš sto, nije kao da ga jurite, već ste ga doveli kući u Libiju avionom italijanskih tajnih službi“, rekao je Renci iz Italije. Viva parti. „Ili ste poludeli ili je ovo slika licemerne, nepristojne vlade.

Demokratska stranka je zatražila od premijera Giorgia Melonia da konkretno odgovori parlamentu na ovaj slučaj, rekavši da je pokrenuo „ozbiljna pitanja“ s obzirom na poznate zloupotrebe u libijskim zatvorima za koje je optužen al-Masri. Nordio nije odgovorio.

Italija ima bliske veze sa međunarodno priznatom vladom u Tripoliju, na koju se oslanja da patrolira svojim obalama i spreči napuštanje talasa migranata. Svako suđenje al-Masriju u Hagu moglo bi da skrene neželjenu pažnju na italijansku politiku migracija i njenu podršku libijskoj obalskoj straži, koju je finansirala da spreči migrante da odu.

Grupe za ljudska prava su dokumentovale teška zlostavljanja u libijskim pritvorskim objektima u kojima se drže migranti i optužili Italiju da je saučesnik u njihovom maltretiranju.

Dve humanitarne grupe, Mediterranea Saving Humans i Refugees u Libiji, koje su dokumentovale zlostavljanja počinjena nad migrantima u libijskim pritvorskim objektima, izjavile su da ne veruju da je Italija pustila al-Masrija.

David Jambio, 27-godišnjak iz Južnog Sudana koji je rekao da ga je al-Masri zlostavljao dok je bio zatočen u zatvoru Mitiga 2019-2020, rekao je da se osećao izdanim od Italije. Jambio, koji je na kraju pobegao iz zatvora i stigao u Italiju švercerskim čamcem 2022. godine, rekao je da je imao „prolazni osećaj pravde“ kada je čuo da je al-Masri uhapšen u Torinu.

„Oni koji su čekali mnogo pre mene, Libijci koji su žrtve njegove kriminalne mreže, njegovih ratnih zločina, želeli su da dođe ovaj dan“, rekao je Jambio, koji je dobio azil, a sada živi u Modeni i vodi svoje zastupanje za izbeglice u Libiji. grupa. „Ali kada je došlo, odmah je ugašeno satima pre nego što je uopšte moglo da se oseti u našim srcima.

Ali Tarik Lamlum, libijski aktivista koji radi sa organizacijom Beladi za ljudska prava koja se fokusira na migrante u Libiji, rekao je da je oslobađanje Al-Masrija od Italije očekivano. On je rekao da njegovo oslobađanje pokazuje moć milicija koje kontrolišu tok migranata u Evropu preko libijskih obala.

„Milicije Tripolija su u stanju da vrše pritisak (Italiju) jer kontrolišu dosije migranata“, rekao je on za Asošijeted pres.

Milicije u zapadnoj Libiji deo su zvaničnih državnih snaga koje imaju zadatak da presreću migrante na moru, uključujući i obalsku stražu koju je obučila EU. Oni takođe vode državne centre za pritvor, gde su zlostavljanja migranata uobičajena.

Kao rezultat toga, milicije — neke od njih predvođene vođama rata koje su UN sankcionisale zbog zloupotreba — imaju koristi od milionskih sredstava koja Evropska unija daje Libiji da zaustavi priliv migranata u Evropu.

Portparol Evropske komisije je potvrdio da su se sve članice EU obavezale na saradnju sa sudom.

„Poštujemo nepristrasnost suda i u potpunosti smo vezani za međunarodno krivično pravosuđe u borbi protiv nekažnjivosti“, rekao je portparol komisije EU Anuar El Anuni. Na samitu 2023. godine, lideri EU su se obavezali „da će u potpunosti sarađivati sa sudom, uključujući brzo izvršenje svih hapšenja koja čekaju na čekanje“, dodao je on.