Uprkos tome što je aplikacija Signal dostupna javnosti, njena sigurnost je dovedena u pitanje. Postavlja se pitanje da li su prekršeni federalni zakoni i da li će neko snositi posledice. Istražitelji nastavljaju da prikupljaju informacije o ovom incidentu.
U Vašingtonu, otkriće da su najviši zvaničnici nacionalne bezbednosti predsednika Donalda Trampa postavili detalje vojnog napada u grupu za čat koja je uključivala novinara, nekoliko sati pre nego što je napad izvršen u Jemenu, izazvalo je brojne sumnje. Među pitanjima su da li su prekršeni federalni zakoni, da li su poverljive informacije izložene na komercijalnoj aplikaciji za razmenu poruka i da li će neko snositi posledice zbog curenja informacija.
Signal je aplikacija koja omogućava šifrovanu komunikaciju, ali može biti hakovana. Nije odobrena za prenos poverljivih informacija. Ministarstvo odbrane je 14. marta, dan pre napada, upozorilo osoblje na ranjivost Signala, posebno na to da je Rusija pokušavala da hakuje ovu aplikaciju, prema rečima jednog američkog zvaničnika koji nije bio ovlašćen da govori za medije.
Jedna od poznatih ranjivosti je da zlonamerna osoba, ako ima pristup telefonu korisnika, može povezati svoj uređaj sa Signalom korisnika i na taj način pratiti poruke u realnom vremenu. Nije poznato koliko često administracija i Ministarstvo odbrane koriste Signal za osetljive vladine komunikacije, kao i da li su članovi grupe koristili neovlašćene lične uređaje za slanje ili primanje poruka.
Na saslušanju u Senatskom obaveštajnom odboru, direktorka Nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabbard nije želela da otkrije da li je pristupala informacijama na svom ličnom telefonu ili telefonu koji je izdala vlada, pozivajući se na tekuću istragu Nacionalnog saveta za bezbednost. Vlast je obavezna prema Zakonu o predsedničkim arhivama da arhivira sve planirane diskusije.
Grupa za čat imala je 18 članova, uključujući Džefrija Goldberga, glavnog urednika The Atlantic. Grupa, nazvana „Huti PC Mala Grupa“, verovatno zbog „principals committee“ Huta, sastojala se od Trampovih najviših savetnika za nacionalnu bezbednost, uključujući Gabbard, ministra odbrane Pita Hegsetha, državnog sekretara Marka Rubija i direktora CIA-e Džona Ratklifa. Nacionalni savet za bezbednost je izjavio da se čini da je tekstualni lanac „autentičan“.
Samo nekoliko sati pre nego što je napad na Hute u Jemenu počeo, Hegseth je podelio detalje o vremenu, ciljevima, oružju i redosledu napada. Nije poznato koji je nivo klasifikacije ovih informacija. Na saslušanju u Senatu, i Gabbard i Ratklif su uputili pitanja Hegsethu o tome da li su poverljive informacije postavljene na neklasifikovani Signal čat.
Hegseth je odlučno negirao da su „ratni planovi“ poslati na Signalu, što su neki američki zvaničnici nazvali „semantikom“. Ratni planovi imaju specifično značenje i često se odnose na klasifikovane dokumente koji bi informisali odluke SAD u slučaju velikog sukoba. Međutim, informacije koje je Hegseth postavio — specifični detalji napada — bile su deo tih planova i verovatno su bile zasnovane na istim poverljivim obaveštajnim podacima.
Deljenje tih informacija na komercijalnoj aplikaciji poput Signala pre napada „bilo bi kršenje svega što zastupamo“, rekao je bivši ministar odbrane Čak Hegel. Nije poznato da li je neko van grupe za razmenu poruka imao pristup Signal tekstovima. Hegseth se bori protiv neovlašćenih curenja informacija unutar Ministarstva odbrane, a njegov šef osoblja je 21. marta