Ruski šef za borbu protiv terorizma upozorio je na opasnost od reinkarnacije terorističke Islamske države (IS, ranije ISIS) u „afrički kalifat“.
Govoreći na visokoj konferenciji šefova agencija za borbu protiv terorizma UN u utorak, Igor Sirotkin, zamenik direktora Federalne službe bezbednosti (FSB) i šef Nacionalnog komiteta za borbu protiv terorizma, rekao je da podsaharska Afrika, posebno regiona Magreba i Sahela, postaje leglo terorizma.
Region Magreba u severnoj Africi obuhvata Alžir, Libiju, Maroko i Tunis, dok Sahel obuhvata Senegal, Gambiju, Gvineju, Mali, Burkina Faso, Niger, Čad, Kamerun i Nigeriju, pri čemu je Mauritanija deo i jednog i drugog.
Sirotkin je na sednici UN rekao da „naoružane terorističke grupe proširuju svoj uticaj“ u ovim oblastima. „Vidimo opasnost da se IS reinkarnira u afrički kalifat“, dodao je on, a prenosi AFP.
Na panelu o procjeni trenutnih i novonastalih terorističkih trendova i prijetnji u utorak, stručnjaci su proglasili Afriku epicentrom globalnog terorizma, pri čemu je podsaharska Afrika odgovorna za polovinu žrtava u protekloj godini, dok su naglasili da su članice Al Kaide i IS-a i dalje aktivne i rasprostranjena u drugim delovima sveta.
„Afrika se pojavila kao ključno bojno polje za terorizam, sa velikim povećanjem broja aktivnih grupa koje deluju na kontinentu“, rekao je pomoćnik generalnog sekretara UN Kaled Kjari, a prenosi AFP.
Khiari je rekao da nekoliko oblasti na kontinentu, od Burkine Faso i Sahela do Čada i Sudana, nastavljaju da stradaju zbog priliva oružja i stranih boraca iz Libije.
ISIS-Demokratska Republika Kongo (ISIS-DRC), lokalno poznata i kao Savezničke demokratske snage (ADF), optužena je za izvođenje brojnih napada na civile u udaljenim oblastima istočnog Konga poslednjih godina.
Ranije ove godine, pobunjenička grupa je navodno preuzela odgovornost za napade u DRC. Najmanje 23 osobe su poginule u januarskom napadu u selu Makugve u provinciji Severni Kivu. Optužen je i za postavljanje bombe u crkvu u Kasindiju, ubivši najmanje 14 ljudi i ranivši još desetine ljudi.
Prošlog vikenda, ugandska policija je izvestila da je ADF izveo smrtonosni napad na školu u Mpondveu, blizu granice sa Kongom, u kojem je poginula najmanje 41 osoba, od kojih su većina bili školska deca.