Nekoliko sati nakon leta kompanije Delta Air Lines za Portugal ranije ovog meseca, dr Andrea Merrill je čula poziv da pomogne suputniku u hitnoj medicinskoj pomoći. Prišla je licu mesta i uručena joj je crvena torba.
„Rekli su mi da je to medicinski komplet, a ja sam ga otvorila da vidim šta je unutra jer nikada ranije nisam bila u hitnoj pomoći“, rekao je Meril.
Ono što je bilo u kompletu ju je iznenadilo. Manžetna za krvni pritisak, na primer, nije bila automatska kao ona u bolnicama. Bio je to ručni, koji je trebalo da se sastavi, i da se osluškuje puls pomoću stetoskopa koji nije bio optimalan.
„Dovoljno je teško u redovnoj lekarskoj ordinaciji da čujete mnogo sa tim stetoskopom, tako da možete da zamislite da je super glasno ako ste na 30.000 stopa u vazduhu u avionu,“ rekao je Meril. „Bilo je zaista nemoguće čuti bilo šta i trebalo je malo vremena da se sastavi ova manžetna za krvni pritisak i zatim pokuša da se sluša.
Meril, koja radi kao hirurški onkolog u Bostonskom medicinskom centru, kasnije je otkrila da njeno iskustvo nije bilo izolovano. Bio je to jedan od mnogih kroz koje su prošli drugi medicinski profesionalci, i istakao je dugogodišnje pozive da se prošire potrebne stavke u kompletima za hitne slučajeve.
Dok je čekala na carinskoj liniji da uđe u Lisabon, obratila se Tvitteru kako bi dala povratne informacije avio-kompaniji o svom iskustvu. Njen tvit je eksplodirao odgovorima.
Avio-kompanije pakuju medicinske komplete za hitne slučajeve prema propisima Federalne uprave za vazduhoplovstvo (FAA). Oni mogu dodati više stavki nego što je potrebno, ali ponekad ne ispunjavaju ono što neki medicinski stručnjaci tvrde da je potrebno.
Osim što se suočavala sa izazovima sa korišćenjem manžetne za manuelni krvni pritisak, Meril je bila iznenađena kada je saznala da ne postoji glukometar za merenje šećera u krvi, za koji je rekla da bi bio od pomoći u ovoj situaciji.
I dok je postojao epinefrin za lečenje alergijskih reakcija – kako to zahteva FAA – nije bilo Epi-Pen-a koji bi olakšao administraciju.
Drugi medicinski profesionalci odgovorili su na Merilov tvit govoreći o sličnim iskustvima u lečenju hitnih slučajeva u vazduhu. Predložili su da svi kompleti treba da sadrže nalokson, opšte poznat pod brendom Narcan, za borbu protiv predoziranja drogom, ili pulsne oksimetre za merenje kiseonika.
Reakcija na Merilov tvit nije iznenadila dr Paula Alvesa, globalnog medicinskog direktora za zdravlje u vazduhoplovstvu u MedAire-u.
Njegova kompanija pruža smernice sa zemlje tokom hitnih medicinskih slučajeva tokom leta, a on je sam lečio nekoliko hitnih slučajeva, tako da je upoznat sa sadržajem kompleta.
„Poslednji put je komplet modifikovan 2004. godine“, rekao je Alves. „To je davno, zar ne? I naravno, razumljivo je da se propis ne razvija istim tempom kao medicina; kao medicinsko znanje.“
Pre nekoliko godina, komitet u okviru Aerospace Medical Association poslao je preporuke FAA da ažurira komplete – što je uključivalo dodavanje određenih lekova kao što je nalokson, kao i EpiPen.
U saopštenju, FAA je rekla da „pregleda zahteve medicinskog pribora“, a u međuvremenu je izdala smernice avio-kompanijama o dodatnim stavkama koje mogu uključiti u svoje komplete. Kongres takođe ima ovlašćenje da donese zakonske promene u kompletima.
Alves je rekla da čak i pre nego što dođu te promene, putnici mogu verovati da postoji sistem za pomoć hitnim medicinskim slučajevima tokom leta, koji su relativno retki.
Dostupna je i podrška medicinskim stručnjacima koji se dobrovoljno javljaju za lečenje u tim hitnim slučajevima, bilo da su medicinska sestra, lekar, veterinar ili zubar.
„Poruka medicinskom volonteru je: ‘Hej, nikad nisi sam. Znaš, udaljen si telefonski poziv od dobrih stručnih saveta'“, rekla je ona.
Ipak, Alves je zamolio javnost da izbegava putovanja kada se oseća bolesno ili predviđa mogući zdravstveni problem. Na kraju krajeva, rekla je, čak ni najbolji komplet za hitne slučajeve ili najbolji medicinski savet nije tako dobar kao lečenje u bolnici.
Sa svoje strane, Meril je rekla da ju je medicinska sestra Delta Air Linesa pozvala nekoliko dana nakon što je lečila hitni slučaj na letu, kao deo protokola kompanije, i ona je iskoristila priliku da progovori o svom iskustvu.
„Razgovarali smo o potencijalnom posedovanju medicinskog pribora koji se može čuvati na kapiji, a zatim dodati na njihovu bezbednosnu kontrolnu listu, što je dovelo do toga“, rekla je ona. „Tako da je rekao da će to izneti sa njima. Bio je to veoma konstruktivan telefonski razgovor.“
U izjavi za NPR, portparol Delta Air Lines-a je rekao da kompanija dodaje stavke u svoje medicinske komplete ovog leta, „uključujući automatizovane manžetne za krvni pritisak, medicinske stetoskope i pulsne oksimetre“.
Što se tiče pacijenta na tom letu za Portugal, Meril je rekla da je sve ispalo u redu.