Iranski predsednički kandidati optužuju jedni druge da nemaju plan ili iskustvo uoči drugog kruga

Iranski predsednički kandidati optužuju jedni druge da nemaju plan ili iskustvo uoči drugog kruga

Iranski predsednički kandidati u ponedeljak su jedni druge optuživali da nemaju rešenje za probleme zemlje uoči drugog kruga izbora u petak, čiji je cilj bio izbor naslednika pokojnog predsednika Ebrahima Raisija, koji je poginuo prošlog meseca u padu helikoptera.

Tokom više od dvočasovne debate na javnoj televiziji, reformistički kandidat Masud Pezeškijan napao je svog konkurenta Saida Jalilija, tvrdolinijaškog bivšeg nuklearnog pregovarača, zbog nedostatka iskustva, rekavši: „Recite mi, kojom kompanijom ste ikada upravljali da te učini sposobnim da upravljaš državom?“

Džalili, koji je poznat kao „Živi mučenik“ nakon što je izgubio nogu u iransko-iračkom ratu 1980-ih i poznat među zapadnim diplomatama po svojim harangirajućim predavanjima i tvrdolinijaškim stavovima, branio se ističući svoju karijeru i nekoliko funkcija, uključujući i onu vrhunskog nuklearnog pregovarača.

Pezeškijan je dalje ispitivao svog protivnika o tome kakve bi planove imao za postizanje nuklearnog sporazuma, a Džalili je odgovorio da će mu pristupiti „na osnovu snage, a ne slabosti“, ne iznoseći detalje.

Džalili je rekao da Pezeškijan nema planove za upravljanje zemljom, rekavši da će njegovo predsedništvo dovesti zemlju u „zaostalu poziciju“, pošto je bila pod relativno umerenim bivšim predsednikom Hasanom Rohanijem (2013-2021). Rohani je postigao nuklearni sporazum sa svetskim silama koji je ograničio iransko obogaćivanje uranijuma u ​​zamenu za ukidanje sankcija, ali je kasnije, 2018. godine, predsednik Tramp povukao SAD iz značajnog sporazuma i naglo obnovio oštre sankcije Iranu.

Džalili je rekao da će „uz podršku ljudi“ Iran postići ekonomski rast od 8 odsto godišnje, obećanje koje je Pezeškijan ismevao, rekavši da vlastima treba dozvoliti da ga „pogube ako ne uspe“ da to ispuni.

Iran mora da sprovodi „dinamičnu spoljnu politiku“ ako želi da ima uspešnu ekonomiju, rekao je Džalili, dodajući da ne bi trebalo da bude ograničen na one nacije sa kojima ima problema – pozivajući se na SAD i zapadni svet. Umesto toga, rekao je, „Iran bi trebalo da se osvrne na ostalih 200 nacija u svetu gde „treba da se poboljšaju spoljni odnosi“.

Pezeškijan je rekao da će se njegova spoljna politika zasnivati na „angažovanju sa svetom“, uključujući angažovanje u „pregovorima za ukidanje sankcija“.

Obe strane su obećale da će se pozabaviti problemima siromašnih, radnika, žena, etničkih grupa i verskih manjina u zemlji, i obećale su da će obezbediti bolji i brži internet – molba mlađoj generaciji koja je pokazala apatiju tokom glasanja u petak.

Pezeškijan i Džalili su takođe rekli da bi trebalo ispitati nisku izlaznost u prvom krugu – najnižu izlaznost u istoriji Islamske Republike.

„Nije prihvatljivo da nekih 60 odsto (birača) nije glasalo“, rekao je Pezeškijan.

Kandidati će se suočiti u utorak u drugoj i poslednjoj debati.