Iranski parlament smenio ministra zbog navodnog lošeg upravljanja

Iranski parlament smenio ministra zbog navodnog lošeg upravljanja

Iranski parlament glasao je u nedelju za smenu ministra industrije zemlje zbog navodnog lošeg upravljanja usred široko rasprostranjenog nezadovoljstva vladom.

Predsednik parlamenta Mohamed Bager Kalibaf rekao je da je 162 od 272 prisutnih poslanika glasalo za smenu Reze Fatemi Amina. Komora ima 290 sedišta. Fatemi Amin je preživela prethodni opoziv 2022.

Odluka je usledila nakon rasprave među poslanicima i vladinim zvaničnicima koji su ispitivali ministra.

Iranski predsednik Ebrahim Raisi branio je Fatemi Amin rekavši da su sve oblasti u vezi sa resorom ministra pokazale rast. On je pozvao poslanike da vrate ministra.

„Poenta je da je stabilnost u ministarstvu važna“, rekao je on.

Protivnici su rekli da ministar nije uspeo da upravlja svojim poljem delatnosti u industriji, rudnicima i trgovini, pozivajući se na vrtoglave cene proizvoda.

Impičment je šesta promena u Raisijevom kabinetu za manje od dve godine otkako je došao na vlast.

Raisi je u martu smenio ministra poljoprivrede i šefa planiranja i budžeta. Raisi je smenio ministra prosvete nakon kašnjenja isplata nastavnicima u aprilu. U decembru, Raisi je zamenio ministra puteva nakon što se smrtno razboleo. Raisi je prošle godine smenio ministra rada nakon protesta radnika i penzionera zbog isplata.

Iran se i dalje potresa nakon višemesečnih protesta i nasilnog obračuna bezbednosnih snaga nakon septembarske smrti 22-godišnje Mahse Amini nakon što je uhapsila moralna policija te zemlje.

Ekonomski uslovi u zemlji, uključujući visoku inflaciju, doprineli su širokom gnevu na vladu. Penzioneri, radnici i nastavnici održali su raštrkane proteste i štrajkove poslednjih meseci.

Izveštaji na društvenim mrežama kažu da su vlasti pritvorile lidere nastavničkih sindikata i druge lidere radnika koji su dugo protestovali zbog isplate njihovih plata.

Iranska valuta rijal je na najnižim nivoima od 545.000 za dolar jer efekti sankcija nakon raspada iranskog nuklearnog sporazuma sa svetskim silama iz 2015. potresaju ekonomiju. Rijal se trgovao po ceni od 32.000 za dolar kada je zemlja potpisala nuklearni sporazum. Sporazum je ukinuo međunarodne sankcije u zamenu za striktna ograničenja i nadzor nad njihovim nuklearnim aktivnostima.