Iranski hakeri i sajtovi lažnih vesti navodno povezani sa Iranom mogu biti umešani u aktivnosti usmerene na Sjedinjene Američke Države, prema upozorenju koje je izdao Majkrosoft u nedavnom izveštaju svoje sajber obaveštajne službe.
Majkrosoftov Centar za analizu pretnji (MTAC) je objavio izveštaj u petak koji obuhvata devet stranica, ističući tragove operacija uticaja koje su ciljale Amerikance, posebno Irance, ali i Kineze i Ruse.
MTAC je saopštio da su iranski akteri nedavno počeli da sprovode operacije uticaja usmerene ka američkoj publici, sa mogućom namerom da utiču na predsedničke izbore u SAD 2024. godine.
Jedna od navodnih iranskih mreža, poznata kao Oluja-2035, upravlja četiri veb stranice koje se predstavljaju kao medijske kuće, od kojih svaka cilja na drugi deo američkog biračkog tela. Na primer, sajt Savannah Time fokusira se na republikansku politiku, posebno obrađujući pitanja LGBT zajednice i promene pola.
Drugi sajt, Nio Thinker, usmeren je ka demokratama i objavljuje duge članke sa sarkastičnim tonom, napadajući republikanskog predsedničkog kandidata Donalda Trampa koristeći uvrede poput „pobesneli litigiosaurus“ i „slon nabijen opioidima u MAGA porculanu“.
Kompanija tvrdi da su ovi sajtovi koristili veštačku inteligenciju za plagiranje dela svog sadržaja iz američkih publikacija.
Pored sajtova za lažne vesti, MTAC je identifikovao dve iranske hakerske grupe povezane sa Korpusom garde islamske revolucije (IRGC). Jedna od grupa, poznata kao Mint Sandstorm, pokušala je da hakuje predsedničku kampanju u junu slanjem lažne e-pošte visokom zvaničniku kampanje sa kompromitovanog naloga e-pošte bivšeg savetnika.
Mint Sandstorm je takođe neuspešno pokušao da pristupi nalogu bivšeg predsedničkog kandidata oko 13. juna. Iako se ova grupa obično bavi špijunažom, ovakve akcije sugerišu da bi njihovi motivi mogli biti povezani sa izborima, navodi MTAC.
Druga grupa, poznata kao Peach Sandstorm ili APT-33, takođe povezana sa IRGC, uspela je da pristupi nalogu vlade jednog okruga koji je bio u centru rasne kontroverze ove godine.
Od 2016. godine, vlada SAD i velike tehnološke kompanije tvrde da Rusija i druge strane vlade izvode hakerske napade i operacije uticaja sa ciljem podrivanja američkih izbora. Međutim, izbori 2020. godine su proglašeni za najbezbednije u američkoj istoriji, kako su istakle vladine agencije i privatne kompanije nakon zajedničkih napora.