Iran ubrzava sajber aktivnosti koje izgleda treba da utiču na izbore u SAD, kaže Microsoft

Iran ubrzava sajber aktivnosti koje izgleda treba da utiču na izbore u SAD, kaže Microsoft

Iran pojačava onlajn aktivnosti koje izgleda imaju za cilj da utiču na predstojeće izbore u SAD, u jednom slučaju ciljajući na predsedničku kampanju fišing napadom e-pošte, saopštio je u petak Majkrosoft.

Iranski glumci su takođe proveli poslednje mesece stvarajući lažne vesti i lažno predstavljanje aktivista, postavljajući temelje za podsticanje podela i potencijalno uticaj na američke glasače ove jeseni, posebno u državama koje se menjaju, otkrio je tehnološki gigant.

Nalazi u najnovijem Microsoftovom izveštaju o obaveštajnim podacima o pretnjama pokazuju kako Iran, koji je bio aktivan u nedavnim ciklusima kampanje u SAD, razvija svoju taktiku za još jedne izbore koji će verovatno imati globalne implikacije. Izveštaj ide korak dalje od svega što su američki obaveštajni zvaničnici otkrili, dajući konkretne primere iranskih grupa i akcija koje su do sada preduzeli. Iranska misija Ujedinjenih nacija negirala je da ima planove da se umeša ili pokrene sajber napade na predsedničkim izborima u SAD.

Izveštaj ne precizira namere Irana osim što seje haos u Sjedinjenim Državama, iako su američki zvaničnici ranije nagovestili da se Iran posebno protivi bivšem predsedniku Donaldu Trampu. Američki zvaničnici su takođe izrazili zabrinutost zbog napora Teherana da traži odmazdu za napad na iranskog generala 2020. koji je naredio Tramp. Ove nedelje, Ministarstvo pravde je otkrilo krivične prijave protiv Pakistanca povezanog sa Iranom za kojeg se tvrdi da je kovao zavere za ubistvo usmerene na više zvaničnika, potencijalno uključujući Trampa.

Izveštaj takođe otkriva kako Rusija i Kina iskorišćavaju američku političku polarizaciju da unaprede sopstvene poruke koje izazivaju podele u posledičnoj izbornoj godini.

U Microsoftovom izveštaju identifikovana su četiri primera nedavnih iranskih aktivnosti za koje kompanija očekuje da će se povećati kako se novembarski izbori približavaju.

Prvo, grupa povezana sa iranskom Revolucionarnom gardom u junu je ciljala visokog zvaničnika američke predsedničke kampanje sa phishing imejlom, oblikom sajber napada koji se često koristi za prikupljanje osetljivih informacija, prema izveštaju, koji nije identifikovao koja je kampanja ciljana. . Grupa je sakrila poreklo imejla tako što ga je poslala sa hakovanog naloga e-pošte bivšeg višeg savetnika, saopštio je Microsoft.

Nekoliko dana kasnije, iranska grupa je pokušala da se prijavi na nalog koji je pripadao bivšem predsedničkom kandidatu, ali nije uspela, navodi se u Microsoftovom izveštaju. Kompanija je obavestila one koji su bili na meti.

U posebnom primeru, iranska grupa je kreirala veb stranice koje se predstavljaju kao sajtovi sa vestima sa sedištem u SAD i ciljani na glasače na suprotnim stranama političkog spektra, navodi se u izveštaju.

Jedan sajt za lažne vesti koji je pogodan za levičarsku publiku vređa Trampa nazivajući ga „pobesnelim“ i sugeriše da koristi drogu, navodi se u izveštaju. Još jedan sajt koji je trebalo da privuče republikanske čitaoce o LGBTK pitanjima i hirurgiji koja afirmiše rod.

Treći primer koji je Majkrosoft naveo otkrio je da se iranske grupe imitiraju kao američki aktivisti, potencijalno postavljajući osnovu za operacije uticaja bliže izborima.

Konačno, druga iranska grupa je u maju kompromitovala nalog u vlasništvu vladinog službenika u nestabilnoj državi, navodi se u izveštaju. Nije jasno da li je taj sajber napad povezan sa pokušajima mešanja u izbore.

Šta treba znati o izborima 2024

Iranska misija UN poslala je agenciji Asošiejted pres saopštenje e-poštom: „Iran je žrtva brojnih ofanzivnih sajber operacija usmerenih na njegovu infrastrukturu, centre javnih usluga i industrije. Iranske sajber sposobnosti su odbrambene i srazmerne pretnjama sa kojima se suočava. Iran nema nameru niti planira da pokreće sajber napade. Predsednički izbori u SAD su interna stvar u koju se Iran ne meša.”

U izveštaju Majkrosofta se navodi da kako Iran eskalira svoj sajber uticaj, akteri povezani sa Rusijom su takođe usmerili svoje kampanje uticaja da se fokusiraju na izbore u SAD, dok su akteri povezani sa Komunističkom partijom Kine iskoristili propalestinske univerzitetske proteste i druge aktuelne događaje. u SAD da pokuša da podigne političke tenzije u SAD.

Microsoft je rekao da je nastavio da prati kako strani neprijatelji koriste generativnu AI tehnologiju. Alati koji su sve jeftiniji i lakši za pristup mogu da generišu realistične lažne slike, fotografije i video zapise za nekoliko sekundi, izazivajući zabrinutost među nekim stručnjacima da će biti naoružani da obmanu glasače u ovom izbornom ciklusu.

Iako su mnoge zemlje eksperimentisale sa veštačkom inteligencijom u svojim operacijama uticaja, kompanija je rekla, da ti napori do sada nisu imali mnogo uticaja. Kao rezultat toga, u izveštaju se navodi da su se neki akteri „vratili na tehnike koje su se pokazale efikasnim u prošlosti — jednostavne digitalne manipulacije, pogrešnu karakterizaciju sadržaja i korišćenje pouzdanih oznaka ili logotipa na lažnim informacijama“.

Izveštaj Majkrosofta je u skladu sa nedavnim upozorenjima američkih obaveštajnih zvaničnika, koji kažu da se čini da su američki protivnici odlučni da zasijaju internet lažnim i zapaljivim tvrdnjama uoči glasanja u novembru.

Najviši obaveštajni zvaničnici rekli su prošlog meseca da Rusija i dalje predstavlja najveću pretnju kada su u pitanju izborne dezinformacije, dok postoje indicije da Iran proširuje svoje napore, a Kina postupa oprezno kada je u pitanju 2024.

Čini se da iranski napori imaju za cilj podrivanje kandidata za koje se smatra da će povećati tenzije sa Teheranom, rekli su zvaničnici. To je opis koji odgovara Trampu, čija je administracija okončala nuklearni sporazum sa Iranom, ponovo uvela sankcije i naredila ubistvo visokog iranskog generala.

Napori za uticaj takođe se poklapaju sa vremenom visokih tenzija između Irana i Izraela, čiju vojsku SAD snažno podržavaju.

Direktorka Nacionalne obaveštajne službe Avril Hejns rekla je prošlog meseca da je iranska vlada tajno podržala američke proteste zbog izraelskog rata protiv Hamasa u Gazi. Grupe povezane sa Iranom predstavljale su se kao onlajn aktivisti, podsticale proteste i pružale finansijsku podršku nekim protestnim grupama, rekao je Hejns.

Američki neprijatelji, među njima i Iran, imaju dugu istoriju nastojanja da utiču na izbore u SAD. Grupe povezane sa Iranom su 2020. slale mejlove demokratskim biračima u očiglednom pokušaju da ih zastraše da glasaju za Trampa, rekli su obaveštajni zvaničnici.