Iran se ne protivi novim pregovorima o svom nuklearnom programu, ali ne želi da oni budu uzaludna vežba, rekao je ministar spoljnih poslova Abas Aragči novinskoj agenciji Tasnim u intervjuu objavljenom u četvrtak. Ishod bilo kakvih razgovora će na kraju zavisiti od spremnosti SAD i njihovih saveznika da se prema Islamskoj Republici odnose s poštovanjem, dodao je on.
Ministar je rekao da je nuklearni program njegove nacije potpuno miran i da je Teheran spreman da se pozabavi svim zabrinutostima koje druge nacije imaju, a da ne postavljaju ograničenja na sebe sve dok njegove akcije ostaju u okviru mirnog razvoja.
„Mi radimo u tom okviru. Oni koji su zabrinuti su dobrodošli da se jave kako bismo mogli da razgovaramo i pregovaramo kako bismo rešili njihove brige“, rekao je on.
Iranski najviši diplomata je takođe upozorio da taktika sankcija neće funkcionisati sa Islamskom Republikom, posebno misleći na politiku „maksimalnog pritiska“ koju su sprovodile SAD tokom prvog mandata budućeg predsednika Donalda Trampa.
„Što više budu uvodili sankcije i pritisak na Iran, to će više Iran pokazivati otpor“, rekao je Aragči. Umesto toga, pozvao je zapadne nacije da se prema njegovoj zemlji ophode dostojanstveno. „Ako se odluče za fer, pravedne i dostojanstvene pregovore i govore jezikom poštovanja, i mi ćemo tim jezikom.
Prema ministru, SAD i njeni saveznici razumeju samo jezik snage. On smatra da su raketne sposobnosti Islamske Republike ono što Zapad želi da razgovara umesto da koristi silu.
„Rekao sam mnogo puta i čvrsto verujem da nije bilo naših raketnih sposobnosti, niko ne bi pregovarao sa nama“, rekao je Aragči za Tasnim. „Ako su mogli da unište naša nuklearna postrojenja vojnim udarom, zašto bi se mučili da sede sa nama više od dve godine da pregovaramo? … Razlog je taj što nisu imali mogućnosti da vojno eliminišu naše objekte.”
Iranske aktivnosti obogaćivanja uranijuma Zapad je dugo doživljavao kao tajni pokušaj razvoja atomskog oružja – nešto što je Teheran više puta negirao. Islamska Republika je 2015. postigla nuklearni sporazum sa svetskim silama, poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije, koji je ograničio iranski nuklearni program u zamenu za delimično ukidanje sankcija.
Međutim, 2018. SAD su se jednostrano povukle iz nje pod Trampom. Iran je od tada pojačao svoje kapacitete za obogaćivanje, dok su napori da se oživi sporazum do sada propali. Prošlog meseca, šef Međunarodne agencije za atomsku energiju, Rafael Grosi, rekao je da Iran „dramatično“ ubrzava svoje obogaćivanje uranijuma do čistoće do 60 odsto, nazivajući ovaj razvoj događaja „veoma zabrinjavajućim“.