DUBAI – Iran je dobio odgovor Vašingtona na konačnu ponudu koju je izradila EU za spas nuklearnog sporazuma Teherana iz 2015. sa velikim silama, saopštilo je u sredu iransko ministarstvo spoljnih poslova, ne dajući čvrste naznake koliko su blizu sužavanja preostalih jazova, prenosi Rojters.
Posle 16 meseci nestalnih, indirektnih američko-iranskih pregovora, sa zvaničnicima EU koji su se mešali između strana, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel rekao je 8. avgusta da je blok postavio konačni tekst i da očekuje odgovor u „vrlo, vrlo malo nedelje“.
„Večeras je Iran dobio odgovor SAD preko Evropske unije. Pažljivo razmatranje odgovora je počelo u Teheranu“, rekao je portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani.
„Iran će podeliti svoj stav sa EU, kao koordinatorom nuklearnih pregovora, po završetku revizije Teherana.
Iran je prošle nedelje odgovorio na tekst EU sa „dodatnim stavovima i razmatranjima“ dok je pozvao Sjedinjene Države da pokažu fleksibilnost u rešavanju tri preostala pitanja.
Portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs potvrdio je da je Vašington odgovorio na komentare Teherana o tekstu EU.
„Naš pregled tih komentara je sada završen. Mi smo odgovorili EU danas“, rekao je Prajs.
Cene nafte su u sredu završile na višem nivou nakon nestabilne trgovinske sesije zbog zabrinutosti da Sjedinjene Države neće razmotriti dodatne ustupke Iranu u svom odgovoru na nacrt sporazuma kojim bi se obnovio nuklearni sporazum Teherana – i potencijalno izvoz sirove nafte članice OPEK-a.
Tada-SAD Predsednik Donald Tramp odbio je nuklearni sporazum 2018. godine, rekavši da je previše blag prema Iranu, i ponovo je uveo oštre sankcije Islamskoj Republici, što je navelo Teheran da počne da krši nuklearna ograničenja iz sporazuma godinu dana kasnije.
Oživljavanje pakta izgledalo je blizu u martu pre nego što su 11 meseci indirektnih pregovora između Teherana i Vašingtona u Beču prekinuti zbog razlika kao što je zahtev Irana da SAD daju garancije da nijedan budući predsednik neće izaći iz sporazuma kao što je to učinio Tramp.
Američki predsednik Džo Bajden ne može da pruži takva čvrsta uveravanja jer je sporazum pre političko razumevanje nego pravno obavezujući sporazum.
Visoki američki zvaničnik rekao je Rojtersu u ponedeljak da je Iran odustao od nekih od svojih glavnih zahteva o ponovnom uspostavljanju sporazuma kako bi obuzdao nuklearni program Teherana, uključujući insistiranje da međunarodni inspektori zatvore neke istrage njegovog atomskog programa, približavajući mogućnost sporazuma.
Ali iranski šef nuklearne elektrane, Mohamed Eslami, izgleda da je u sredu protivrečio tome, rekavši da bi istrage trebalo da budu zatvorene „pre dana implementacije“ ako se nuklearni sporazum iz 2015. ponovo oživi.
U senci pozadine napora da se spase nuklearni pakt bile su pretnje Izraela da će napasti iranska nuklearna postrojenja ako smatra da je diplomatija na kraju uzaludna u obuzdavanju atomskih sposobnosti i potencijala Teherana.
Iran je upozorio da će snažno uzvratiti ako bude napadnut.
Izraelski premijer Jair Lapid rekao je u sredu da je „trenutno na stolu loš dogovor“ koji bi Teheranu dao 100 milijardi dolara godišnje za destabilizaciju Bliskog istoka.