Teheran je u ponedeljak potvrdio da je italijanska novinarka uhapšena pod optužbom da je prekršila zakone Islamske Republike Iran, javili su državni mediji.
Ministarstvo kulture i islamske orijentacije zemlje, koje nadgleda medijske aktivnosti, navelo je u saopštenju da je Sesilija Sala otputovala u Iran 13. decembra sa novinarskom vizom i da je uhapšena šest dana kasnije, navodi državna novinska agencija IRNA.
U saopštenju se navodi da je Salin slučaj pod istragom, dodajući da je italijanska ambasada u Teheranu obaveštena nakon njenog hapšenja. Ministarstvo je saopštilo da je Salino hapšenje izvršeno prema relevantnim propisima i da joj je odobren konzularni pristup. Kontaktirala je svoju porodicu telefonom.
U petak je italijansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da je iranska policija pritvorila Salu u glavnom gradu Irana 19. decembra, dok je ona radila sa iranskim vlastima „na razjašnjavanju pravne situacije Sale i proveri uslova njenog pritvora“.
Sala je reporterka italijanskog dnevnika Il Foglio, koji je rekao da se nalazi u zatvoru Evin u Teheranu. Il Foglio je rekao da je Sala bila u Iranu sa redovnom vizom „da bi prijavila zemlju koju poznaje i voli“.
Od krize u američkoj ambasadi 1979. godine, u kojoj je desetine talaca oslobođeno nakon 444 dana zatočeništva, Iran je koristio zatvorenike sa zapadnim vezama kao moneta za pregovaranje u pregovorima.
Italijanski mediji navode da se veruje da je Salino pritvaranje imalo za cilj da obezbedi oslobađanje Mohameda Abedinija-Nadžafabada, iransko-švajcarskog stručnjaka za bespilotne letelice, koji je 16. decembra uhapšen u Italiji po nalogu SAD za izručenje Sjedinjenim Državama. Bez pripisivanja, italijanski dnevnik Korijere dela sera rekao je da je iranski zamenik ministra spoljnih poslova nagovestio takvu zamenu sa italijanskom ambasadorkom u Iranu Paolom Amadei.
Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani osvrnuo se na hapšenje Abedinija u nastupu italijanske televizije Rete4 o Salinom slučaju.
„Jedan iransko-švajcarski državljanin je uhapšen u Italiji, ne zato što je počinio zločine u Italiji, već zato što je za tom osobom postojala međunarodna poternica Sjedinjenih Država“, rekao je Tajani. „Sada italijanski sudovi procenjuju da li je izručenje moguće ili ne.
Tajani je istakao da je situacija delikatna, ali je rekao da se nada da će Salu vratiti kući što je pre moguće.
U septembru 2023. godine pet Amerikanaca zatočenih godinama u Iranu oslobođeno je u zamenu za pet Iranaca u američkom pritvoru i za 6 milijardi dolara zamrznute iranske imovine koju će osloboditi Južna Koreja.
Roksanu Saberi, američku novinarku, Iran je 2009. godine zatvorio oko 100 dana pre nego što je puštena na slobodu. Iran je takođe pritvorio novinara Vašington posta Džejsona Rezaiana, koji je bio u pritvoru više od 540 dana pre nego što je pušten 2016. u razmeni zatvorenika između Irana i SAD.
U oba slučaja Iran je iznosio lažne optužbe za špijunažu na saslušanjima iza zatvorenih vrata.