Iran pojačava civilnu odbranu, protivvazdušnu spremnost

Iran pojačava civilnu odbranu, protivvazdušnu spremnost

DUBAI – Iran je opremio 51 svoj grad sistemima civilne odbrane i povećao spremnost protivvazdušne odbrane da osujeti svaki mogući strani napad, saopštili su u subotu vojni zvaničnici, usred eskalacije tenzija sa Izraelom i Sjedinjenim Državama, prenosi Rojters.

Oprema civilne odbrane omogućiće Iranu da „identifikuje i nadgleda pretnje korišćenjem softvera koji radi non-stop u skladu sa vrstom pretnje i rizika“, rekao je zamenik ministra odbrane brigadni general Mehdi Farahi, preneli su iranski mediji.

„Ovih dana, u zavisnosti od jačine zemalja, forme bitaka su postale komplikovanije“, rekao je Farahi i dodao da su hibridni oblici ratovanja, uključujući sajber, biološke i radioaktivne napade, zamenili klasične ratove. On nije naveo zemlje koje mogao da ugrozi Iran.

U međuvremenu, brigadni general Kader Rahimzadeh, komandant štaba iranske protivvazdušne odbrane, rekao je da je spremnost najveća među njegovim snagama.

„Vazdušni prostor zemlje danas je najbezbedniji za licencirane letove i najnebezbedniji za potencijalne agresore“, rekao je Rahimzadeh, a prenosi poluzvanična novinska agencija Mehr.

Iran je optužio Izrael i Sjedinjene Države za sajber napade poslednjih godina koji su narušili infrastrukturu zemlje. Iran je takođe optužio Izrael, koji nije ni potvrdio ni negirao odgovornost, da sabotira svoja nuklearna postrojenja.

Vojne tenzije između SAD i Irana takođe su dugo pratile region. U poslednjem incidentu, Iran je ranije ove nedelje zaplenio američke vojne bespilotne letelice u Crvenom moru – čak i dok obe zemlje vode nuklearne pregovore.

U utorak je američka mornarica saopštila da je osujetila pokušaj pomorskih snaga iranske Revolucionarne garde da zarobe površinski brod bez posade kojim upravlja američka 5. flota u Zalivu. Iran je rekao da je dron opasan za pomorski saobraćaj.

Odvojeno, državni mediji su rekli da su snage bezbednosti na severu Irana uhapsile 12 sledbenika zabranjene bahajske vere.

Islamska Republika smatra da je Baha’i vera jeretički izdanak islama i optužuje svoje sledbenike za veze sa Izraelom jer se glavno bahajsko svetilište, izgrađeno pre više od jednog veka, nalazi u Izraelu.

Grupe za ljudska prava, uključujući Amnesti internešenel, osudile su pojačan napad na versku manjinu poslednjih meseci, sa desetinama hapšenja i uništavanjem domova.

Bahai kažu da su stotine pripadnika njihove vere zatvorene i pogubljene od iranske islamske revolucije 1979. godine. Vlada poriče da je pritvarala ili pogubila ljude zbog njihove vere.