Iran odustaje od ključnih zahteva za oživljavanjem nuklearnog sporazuma

Iran odustaje od ključnih zahteva za oživljavanjem nuklearnog sporazuma

Iran je odustao od zahteva da Vašington ukloni Korpus garde islamske revolucije sa američke crne liste terorista, izvestio je u petak CNN, pozivajući se na neimenovanog visokog američkog zvaničnika. Ovo pitanje je do sada predstavljalo veliki kamen spoticanja u pregovorima o spasavanju značajnog nuklearnog sporazuma sa Teheranom iz 2015.

Prema izvoru te novinske mreže, Iran nije uključio takav zahtev u svoj odgovor na „konačni“ tekst sporazuma, koji je EU predložila 8. avgusta, o oživljavanju nuklearnog sporazuma. „Trenutna verzija teksta, i ono što oni traže, odbacuje je“, rekao je zvaničnik za CNN. „Dakle, ako smo bliže dogovoru, eto zašto.“

Zvaničnik je takođe ukazao da je Iran odustao od svojih zahteva da ukloni nekoliko kompanija koje su povezane sa IRGC, elitnom vojnom jedinicom u zemlji.

Bajdenova administracija je bila nepokolebljiva da neće ukinuti sankcije IRGC-u. Ranije su američki poslanici visokog profila i zvaničnici sa obe strane govorili protiv bilo kakvih napora da se ukinu ograničenja postavljena na vojnu jedinicu.

Određivanje je napravljeno 2019. godine pod bivšim predsednikom Donaldom Trampom i predstavljalo je prvi put da su SAD označile deo druge vlade stranom terorističkom organizacijom (FTO).

Izvor CNN-a je rekao da, iako oživljavanje iranskog nuklearnog sporazuma sada izgleda „bliže nego što je bilo pre dve nedelje, ishod ostaje neizvestan“ jer strane moraju da postignu dogovor o nizu drugih tačaka.

To uključuje iransko insistiranje da SAD plate kaznu ako se ponovo jednostrano povuku iz sporazuma i zahtev da Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) odustane od istrage o nuklearnom programu Teherana.

Prema drugom izvoru CNN-a, napredak u pregovorima bi od ove tačke mogao biti nešto sporiji.

Ranije je Mihail Uljanov, predstavnik Rusije na pregovorima, rekao da se, iako se razgovori o oživljavanju nuklearnog sporazuma privode kraju, čak i poslednjih nekoliko rečenica može pokazati kao kamen spoticanja.

Prošle nedelje, Politiko je izvestio da EU predlaže smanjenje američkih sankcija prema IRGC-u dozvoljavajući neameričkim entitetima, uključujući Evropljane, da posluju sa Irancima koji su uključeni u „transakcije“ sa IRGC-om na način koji ne bi pokrenuo američke sankcije. Ovaj potez, ako bude dogovoren, značio bi da bi EU mogla gotovo nesmetano da trguje sa Iranom.

IRGC je osnovan nakon iranske islamske revolucije 1979. Korpus ima zadatak da štiti vrednosti Revolucije, uz nacionalnu bezbednost u njenom najširem smislu. IRGC ima svoje kopnene, pomorske, vazdušne i raketne snage. Takođe ima svoju posebnu elitu-unutar elite, Kuds snage – ekspedicionu granu zaduženu za operacije u inostranstvu i nekonvencionalno ratovanje.

Prvi nuklearni sporazum koji su 2015. potpisali Iran, SAD, Velika Britanija, Francuska i Nemačka – kao i Rusija, Kina i EU – uključivao je Teheran da pristane na određena ograničenja za svoju nuklearnu industriju u zamenu za ublažavanje ekonomskih sankcija i drugi podsticaji.

Međutim, 2018. su ga torpedovale SAD pod tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom, koji se jednostrano povukao iz sporazuma, rekavši da je suštinski pogrešan. Kao rezultat toga, Iran je počeo postepeno da smanjuje neke od svojih obaveza prema sporazumu, kao što je nivo obogaćenog uranijuma koji proizvodi, što bi potencijalno moglo omogućiti Teheranu da napravi atomsku bombu. Međutim, prema iranskim vlastima, ovo „nije na dnevnom redu“.