Jemenski pobunjenici Huti pristali su da dozvole tegljačima i spasilačkim brodovima da pomognu tankeru za naftu pod grčkom zastavom koji i dalje gori u Crvenom moru „zbog humanitarnih i ekoloških zabrinutosti“, saopštila je iranska misija UN u sredu uveče.
Pentagon je u utorak saopštio da su pokušaji neidentifikovane „treće strane“ da pošalje dva tegljača u pogođeni Sunion blokirani Huti koje podržava Iran. General-major vazduhoplovstva Pat Rajder rekao je novinarima da akcije Huta pokazuju „njihovo očigledno zanemarivanje ne samo ljudskih života, već i potencijalne ekološke katastrofe koju ovo predstavlja“.
Prošlonedeljni napad na Sounion označio je najozbiljniji napad u poslednjih nekoliko nedelja od strane pobunjenika Huti, koji nastavljaju da ciljaju brodove kroz koridor Crvenog mora zbog rata između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze. Napadi su poremetili trgovinu od 1 bilion dolara koja obično prolazi kroz region, kao i zaustavili neke pošiljke pomoći u sukobima razorene Sudan i Jemen.
Iranska misija UN-a je tvrdila da je Sounion prenosio naftu „izraelskom režimu“.
Rajder je rekao da izgleda da Sunion curi naftu u Crveno more, dom koralnih grebena i drugih prirodnih staništa i divljih životinja.
Sounion ima 150.000 tona sirove nafte na brodu i predstavlja „opasnost za navigaciju i životnu sredinu“, saopštila je prošlog četvrtka pomorska misija Evropske unije Aspides u Crvenom moru.
Iranska misija Ujedinjenih nacija je u saopštenju od srede navela da je nakon požara na reki Sounion „i naknadnih opasnosti po životnu sredinu“, nekoliko zemalja koje nije identifikovala obratilo se Hutima „zahtevajući privremeno primirje za ulazak tegljača i spasilačkih brodova u incident oblast.”
„Ansar Alah je pristao na ovo“, saopštila je iranska misija, koristeći zvanični naziv grupe.
Nije dalo detalje o tome koliko će brzo doći do primirja.
Sounion je bio izložen ponovljenom napadu prošle nedelje. Francuski razarač koji je delovao u okviru operacije Aspides kasnije je spasao svoju posadu od 25, kao i četiri privatna obezbeđenja, i odveo ih u obližnji Džibuti.
Huti su raketama i dronovima gađali više od 80 plovila od početka rata u Gazi u oktobru. Zaplenili su jedno plovilo i potopili dva u kampanji u kojoj su poginula i četiri mornara. Druge rakete i bespilotne letelice presrela je koalicija predvođena SAD u Crvenom moru ili nisu uspeli da dostignu svoje ciljeve.
Pobunjenici tvrde da ciljaju brodove povezane sa Izraelom, SAD ili Velikom Britanijom kako bi iznudili okončanje izraelske kampanje protiv Hamasa u Gazi. Međutim, mnogi od napadnutih brodova nemaju ili nemaju nikakve veze sa sukobom, uključujući i neke za Iran.