Iranske vlasti uhapsile advokata za ljudska prava

Iranske vlasti uhapsile advokata za ljudska prava

Iranske vlasti uhapsile su u nedelju vodećeg advokata za ljudska prava nakon što je prisustvovala sahrani tinejdžerke koja je umrla nakon što je povređena pre nekoliko nedelja u misterioznom incidentu u teheranskom metrou, piše AP.

U izveštaju poluzvanične novinske agencije Fars, koja je bliska bezbednosnim snagama zemlje, navodi se da su vlasti pritvorile Nasrin Sotoude pod optužbom da je prekršila obaveznu iransku maramu ili hidžab.

Mnoge druge iranske novinske kuće ponovo su objavile izveštaj i saopštile da je bilo više hapšenja na sahrani Armite Geravanad, koja takođe nije nosila maramu u trenutku kada je povređena.

U subotu, 60-godišnja Sotoudeh — poznata po odbrani aktivista, opozicionih političara i žena u Iranu koje su procesuirane zbog skidanja marama — nazvala je smrt Geravanda „još jednim državnim ubistvom“.

Sahrana je obavljena u nedelju ujutro.

Geravand je bio povređen i nedeljama je bio u komi u Teheranu. Njena smrt je usledila nakon godinu dana od smrti 22-godišnje Mahse Aminija dok je bila u pritvoru iranske policije za moral. I ona je privedena jer nije nosila maramu. Njena smrt je u to vreme izazvala proteste širom zemlje.

Nije jasno šta se dogodilo u nekoliko sekundi nakon što je Geravand ušao u voz 1. oktobra. Prijatelj je rekao iranskoj državnoj televiziji da je Geravand udarila glavom o peron stanice. Međutim, bezvučni video snimak snimljen izvan obližnjeg automobila blokira prolaznik. Samo nekoliko sekundi kasnije, njeno mlohavo telo je odneto.

Izveštaj iranske državne televizije, međutim, nije uključivao nijedan snimak iz samog voza i nije ponudio nikakvo objašnjenje zašto nije pušten. Većina vagona u metrou u Teheranu ima više CCTV kamera, koje može da vidi osoblje obezbeđenja.

Geravandovi roditelji pojavili su se na snimcima državnih medija koji govore da su problem krvnog pritiska, pad ili možda oboje doprineli povredi njihove ćerke.

Aktivisti u inostranstvu sumnjaju da je Geravand možda gurnut ili napadnut jer nije nosio hidžab. Oni su zahtevali nezavisnu istragu misije Ujedinjenih nacija za utvrđivanje činjenica o Iranu, navodeći da teokratija koristi pritisak na porodice žrtava i istoriju državne televizije koja je emitovala stotine iznuđenih priznanja.

Sotoudeh je ranije uhapšen 2018. godine pod optužbom za dosluh i propagandu protiv iranskih vladara i na kraju je osuđen na 38 godina zatvora i 148 udaraca bičem. Puštena je 2020. godine, ali detalji o uslovima njenog puštanja nisu saopšteni. Sotoudeh je povremeno posećivala klinike jer je imala hronične probleme sa gastrointestinalnim traktom i stopalima.