Iran i Saudijska Arabija saglasni su da obnove veze u pregovorima uz posredovanje Kine

Iran i Saudijska Arabija saglasni su da obnove veze u pregovorima uz posredovanje Kine

Iran i Saudijska Arabija složili su se u petak da ponovo uspostave odnose nakon godina neprijateljstva koje je ugrozilo stabilnost i bezbednost u Zalivu i pomoglo u podsticanju sukoba na Bliskom istoku od Jemena do Sirije, preneo je Rojters.

Dogovor, koji je posredovala Kina, objavljen je nakon četiri dana ranije neobjavljenih razgovora u Pekingu između najviših bezbednosnih zvaničnika dve rivalske bliskoistočne sile.

Teheran i Rijad složili su se da obnove diplomatske odnose i ponovo otvore ambasade u roku od dva meseca, navodi se u saopštenju Irana, Saudijske Arabije i Kine. „Sporazum uključuje njihovu afirmaciju poštovanja suvereniteta država i nemešanja u unutrašnje stvari“, navodi se u saopštenju.

Saudijska Arabija je prekinula veze sa Iranom 2016. godine nakon što je njena ambasada u Teheranu upala tokom spora između dve zemlje oko pogubljenja šiitskog muslimanskog sveštenika od strane Rijada.

Kraljevina je takođe okrivila Iran za napade raketama i dronovima na njegova naftna postrojenja 2019. godine, kao i napade na tankere u vodama Zaliva. Iran je odbacio optužbe.

Jemenski iranski pokret Huti takođe je izveo prekogranične napade raketama i dronovima na Saudijsku Arabiju, koja predvodi koaliciju koja se bori protiv Huta, a 2022. je proširio udare na Ujedinjene Arapske Emirate.

Sporazumom od petka, koji su potpisali najviši iranski zvaničnik za bezbednost Ali Šamkani i savetnik za nacionalnu bezbednost Saudijske Arabije Musaed bin Mohamed Al-Ajban, dogovoreno je da se ponovo aktivira sporazum o bezbednosnoj saradnji iz 2001, kao i još jedan raniji pakt o trgovini, ekonomiji i investicijama.

Najviši kineski diplomata Vang Ji opisao je sporazum kao pobedu za dijalog i mir, dodajući da će Peking nastaviti da igra konstruktivnu ulogu u rešavanju teških globalnih pitanja.

Portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je da je Saudijska Arabija obaveštavala SAD o pregovorima u Pekingu, ali Vašington nije bio direktno uključen. On je rekao da je Vašington podržao proces kao promovisanje okončanja rata u Jemenu.

„Ovde se ne radi o Kini. Podržavamo bilo kakve napore da se deeskaliraju tenzije u regionu. Mislimo da je to u našem interesu i to je nešto na čemu smo radili kroz sopstvenu efikasnu kombinaciju odvraćanja i diplomatije“, rekao je Kirbi.

Dugogodišnje strateške veze između Rijada i Vašingtona bile su zategnute tokom administracije predsednika Džoa Bajdena zbog stanja ljudskih prava u kraljevstvu, rata u Jemenu i nedavno veza sa Rusijom i proizvodnje nafte OPEK+.

Nasuprot tome, rastuće veze Saudijske Arabije sa Kinom istaknute su visokom posetom predsednika Si Đinpinga pre tri meseca. Saopštenje u petak usledilo je na dan kada je Si izborio treći mandat na mestu predsednika Kine usred niza izazova.

Dugo u sukobu, Iran i Saudijska Arabija, odnosno dve vodeće šiitske i sunitske muslimanske sile na Bliskom istoku, podržavale su suprotne strane u proksi ratovima od Jemena do Sirije i drugde.

Analitičari kažu da će obe strane imati koristi od deeskalacije, jer Iran nastoji da potkopa napore SAD da ga izoluje u regionu, a Saudijska Arabija pokušava da se fokusira na ekonomski razvoj.

Zalivske države Ujedinjeni Arapski Emirati, Oman, Katar, Bahrein i Kuvajt pozdravili su obnovljene saudijsko-iranske veze, kao i Irak, Egipat i Turska.

„Dalja regionalna nestabilnost trenutno nije u interesu Saudijske Arabije ili Irana“, rekao je Kristijan Kouts Ulrihsen, politikolog sa Instituta Bejker Univerziteta Rajs u Sjedinjenim Državama.

„A da su se Kinezi pozabavili ovim pitanjem u vreme kada stav SAD prema Iranu postaje sve jastrebskiji, sam po sebi šalje snažan signal.

Saudijski ministar inostranih poslova princ Fejsal bin Farhan Al Saud, u izjavi koju je prenela državna televizija, rekao je da Rijad „zalaže politička rešenja i dijalog“.

Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahjan nagovestio je još mnogo toga.

„Politika susedstva, kao ključna osovina spoljne politike iranske vlade, snažno se kreće u pravom smeru i diplomatski aparat aktivno stoji iza priprema još regionalnih koraka“, napisao je Amirabdolahian na Tviteru.

Visoki iranski zvaničnik rekao je da je rješavanje tenzija sa Saudijskom Arabijom postalo glavni prioritet za Teheran i da će pomoći u rješavanju dugotrajnih pregovora o iranskom nuklearnom programu.

„To će podstaći Zapad da postigne nuklearni sporazum sa Iranom“, rekao je zvaničnik Rojtersu.

Saudijska Arabija i njeni saveznici već dugo vrše pritisak na globalne sile da odgovore na svoje strahove u vezi sa iranskim programima raketa i bespilotnih letelica u svojim naporima da ožive nuklearni sporazum sa Teheranom iz 2015.

Cinzia Bianco, istraživačica u Evropskom savetu za spoljne odnose, rekla je da je Rijad tražio bezbednosne garancije od Iranaca.
Iran je takođe mogao pozitivno da odgovori na pozive Rijada da „aktivno gura Huti da potpišu mirovni sporazum sa Saudijskom Arabijom koji oslobađa Saudijce od jemenskog rata koji je postao blato“, rekao je Bjanko.

„Ako su ta dva (pitanja) na mestu, uveren sam i pozitivan u vezi sa dogovorom.“

Princ Fejsal je u januaru rekao da je postignut napredak ka okončanju sukoba u Jemenu, a u petak su Huti u Jemenu i iranski saveznički Hezbolah u Libanu pozdravili sporazum.