Iračka milicija Kataeb Hezbolah (KH), moćna oružana frakcija bliskih veza sa Iranom, odbacila je američke sankcije toj grupi zbog napada na američke snage u Iraku i Siriji i saopštila je u subotu da takvi napadi imaju za cilj da „isušiti neprijatelja“.
SAD su u petak uvele sankcije protiv nekoliko pripadnika KH i protiv druge šiitske milicije koju podržava Iran i njenog generalnog sekretara, optužujući ih da su umešani u napade na Sjedinjene Države i njihove partnere u Iraku i Siriji.
Sjedinjene Države su okrivile Iran i grupe milicija koje podržavaju za više od 60 napada od sredine oktobra, dok regionalne tenzije rastu oko rata između Izraela i Hamasa, koji je počeo 7. oktobra. Najmanje 59 američkih vojnika je ranjeno u napada, iako su se svi do sada vratili na dužnost.
U izjavi za Telegram Abu Ali Al-Askarija, bezbednosnog zvaničnika grupe, u subotu je odbacio sankcije kao „smešne“ i rekao da mere neće uticati na operacije grupe.
„Dobro proučeni udari Islamskog otpora u Iraku na neprijatelje, koji izazivaju gubitke u njihovim redovima i uništavaju vozila ili ih zbunjuju ili odvlače pažnju, idu u skladu sa strategijom da se neprijatelj iscrpi“, navodi se u saopštenju.
Među onima koji su povezani sa Kataebom Hezbolahom na meti u petak su član vodećeg tela grupe za donošenje odluka, njen šef spoljnih poslova i vojni komandant za koga je Trezor rekao da je radio sa Korpusom Revolucionarne garde Irana (IRGC) na obuci boraca.
Američki Stejt department je takođe označio grupu milicija Kata’ib Saiiid al-Shuhada i njenog generalnog sekretara Abu Ala al-Valaia kao specijalno označene globalne teroriste.
U izjavi objavljenoj na Telegramu kasno u petak, Valai je opisao sankcije kao „medalju časti“.
Sankcije zamrzavaju bilo kakvu američku imovinu onih koji su ciljani i generalno sprečavaju Amerikance da se bave njima. Oni koji sa njima obavljaju određene transakcije takođe rizikuju da budu pogođeni sankcijama.
Sjedinjene Države imaju 900 vojnika u Siriji i još 2.500 u susednom Iraku, u misiji za koju kažu da ima za cilj da savetuje i pomaže lokalnim snagama koje pokušavaju da spreče ponovno oživljavanje Islamske države, koja je 2014. zauzela velike delove obe zemlje, ali je kasnije poražena .
Grupe milicija u Iraku povezale su nedavne napade na američke baze sa podrškom Vašingtona Izraelu u njegovom ratu protiv Gaze i kažu da bi SAD trebalo da prestanu da podržavaju napad Izraela ako želi da napadi prestanu.