Šajmu Sadun se seća prisilnog braka sa 39-godišnjim muškarcem kada je imala 13 godina. Njena porodica u blizini Basre se nadao da će miraz poboljšati njihovu situaciju. Nakon razvoda u 30. godini, sada 44-godišnja Sadun deli svoju priču kao upozorenje.
Irački zakon propisuje minimalnu starosnu granicu za brak od 18 godina, međutim, dečji brakovi su i dalje problem. Predložene izmene zakona daju verskim autoritetima veću moć u porodičnim pitanjima, što je izazvalo kontroverze i zabrinutost za devojčice.
Verski lideri podržavaju promene tvrdeći da Zapad nameće svoje standarde. Međutim, žene u Iraku protestuju protiv ovih promena i smatraju ih korak unazad za društvo.
Debata se proširila na medije i među verskim liderima. Dok su neki protiv mlađeg uzrasta za brak, drugi podržavaju brak sa veoma mladim devojčicama.
Irački zakon o ličnom statusu iz 1959. godine štiti prava žena i dece, ali sprovođenje zakona je slabo, što dovodi do nezakonitih brakova. Postoje različita tumačenja šerijata o starosnim granicama za brak.
Promene u zakonima su predmet kontroverzi, a većina šiitskih zakonodavaca podržava predložene amandmane, dok ih žene u Iraku oštro osuđuju.