Indonezija suspenduje dozvole za izvoz palminog ulja

Indonezija suspenduje dozvole za izvoz palminog ulja

Indonezija će suspendovati neke dozvole za izvoz palminog ulja kako bi obezbedila domaće snabdevanje usred rasta cena jestivog ulja uoči predstojećih islamskih festivala, izjavio je u ponedeljak viši ministar kabineta Luhut Pandžaitan na svom zvaničnom Instagram nalogu.

Izvoznici palminog ulja su prošle godine nagomilali velike kvote za isporuku i sada su imali malo podsticaja da snabdevaju domaće tržište, rekao je on, prenosi Rojters.

Indonezija izdaje izvozne dozvole kompanijama za palmino ulje koje su već prodale deo svojih proizvoda na domaćem tržištu, u skladu sa politikom poznatom kao „obaveza domaćeg tržišta“ (DMO).

DMO trenutno dozvoljava obim izvoza koji je šest puta veći od onoga što su kompanije prodale kod kuće.

„Izvoznici mogu da koriste ta izvozna prava nakon što se situacija smiri“, rekao je Luhut, ministar za pomorstvo i investicije.

Firman Hidajat, zvaničnik istog ministarstva, rekao je da bi oko trećine postojećih izvoznih kvota moglo da se iskoristi sada, dok bi ostatak mogao da se iskoristi posle 1. maja.

On je dodao da su izvoznici krajem januara imali izvozne dozvole u ​​vrednosti od oko 5,9 miliona tona.

Izvoznici bi mogli da povećaju svoje kvote kada povećaju zalihe na domaćem tržištu, rekao je on.

Prodavci su se žalili da je pakovanje ulja za jelo po nižim cenama teško nabaviti i da su primorani da ih prodaju iznad regulisane cene od 14.000 rupija (0,93 dolara) po litru.

Ministarstvo trgovine je prošlog meseca saopštilo da je kompanijama palminog ulja naređeno da povećaju domaću ponudu na 450.000 tona mesečno do aprila, u odnosu na otprilike 300.000 tona mesečno ranije.

Cene hrane obično rastu uoči islamskog meseca Ramazana i proslave Ramazanskog bajrama koja pada u aprilu ove godine.

Sahat Sinaga, predsednik Indonezijskog odbora za palmino ulje, rekao je da kompanije usporavaju izvoz zbog nižih cena na globalnom tržištu i visokih izvoznih dažbina. Uz malo hitnosti za izvoz, kompanije takođe nisu bile ohrabrene da ispune svoj DMO.

Malezijske referentne cene palminog ulja pale su za više od 40 odsto otkako su prošle godine dostigle vrhunac. U međuvremenu, Indonezija je nastavila sa uvođenjem izvoznih dažbina u novembru.

Sahat je za oskudnu ponudu na domaćem tržištu okrivio distributere.

„Ovo je teška situacija, ali svi moraju da rade zajedno. Distributeri ne bi trebalo da iskoriste situaciju“, rekao je on.

Uznemirujući globalna tržišta jestivog ulja, Indonezija je prošle godine zabranila izvoz palminog ulja koje se koristi u svemu, od margarina do kozmetike i goriva, na tri nedelje zbog skoka cena jestivog ulja.

Ali cene palminog ulja su od tada naglo pale da bi se stabilizovale na nižim nivoima, jer su izgledi sada manje izvesni, jer su cene energije pale na maksimum i strahuju od globalne recesije.

Malezijsko tržište fjučersa za palmino ulje zatvoreno je u ponedeljak zbog državnog praznika.