Indonezija je rasporedila ratni brod u svoje Severno more Natuna da nadgleda brod kineske obalske straže koji je aktivan u pomorskom području bogatom resursima, rekao je u subotu šef mornarice te zemlje za oblast u kojoj obe zemlje tvrde kao svoje.
Podaci o praćenju brodova pokazuju da je brod, CCG 5901, plovio u moru Natuna, posebno u blizini gasnog polja Tuna Bloc i vijetnamskog naftnog i gasnog polja Čim Sao od 30. decembra, rekla je Rojtersu Indonežanska inicijativa za pravdu okeana.
Ratni brod, pomorski patrolni avion i dron bili su raspoređeni da nadgledaju brod, rekao je za Rojters Laksamana Madja Muhamed Ali, šef indonežanske mornarice.
„Kinesko plovilo nije sprovodilo nikakve sumnjive aktivnosti“, rekao je on. „Međutim, moramo da ga pratimo kako je već neko vreme u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Indonezije (EEZ).
Portparol kineske ambasade u Džakarti nije odmah bio dostupan za komentar.
Konvencija Ujedinjenih nacija o pravu mora (UNCLOS) daje plovilima prava na plovidbu kroz EEZ.
Aktivnost dolazi nakon EEZ sporazuma između Indonezije i Vijetnama i odobrenja Indonezije za razvoj gasnog polja tune u moru Natuna, sa ukupnim procenjenim ulaganjem od više od 3 milijarde dolara do početka proizvodnje.
Godine 2021. plovila iz Indonezije i Kine su mesecima pratila jedni druge u blizini podvodne naftne platforme koja je vršila procene bušotina u bloku tune.
Kina je tada pozvala Indoneziju da zaustavi bušenje, rekavši da se aktivnosti dešavaju na njenoj teritoriji.
Najveća nacija jugoistočne Azije kaže da je prema UNCLOS-u južni kraj Južnog kineskog mora njena isključiva ekonomska zona, i nazvala je to područje kao Severno Natunsko more 2017.
Kina to odbacuje, rekavši da je pomorsko područje u okviru njenih ekspanzivnih teritorijalnih zahteva u Južnom kineskom moru označeno „linijom od devet crtica“ u obliku slova U, granicom za koju je Stalni arbitražni sud u Hagu utvrdio da nema pravnu osnovu 2016.