Indijski premijer Narendra Modi sastao se u petak sa američkim i indijskim tehnološkim rukovodiocima u Vašingtonu, poslednjeg dana državne posete, gde je dogovorio novu saradnju u oblasti odbrane i tehnologije i pozabavio se izazovima koje postavlja Kina, prenosi Rojters.
Američki predsednik Džo Bajden postavio je crveni tepih za Modija u četvrtak, izjavivši posle oko 2-1/2 sata razgovora da su ekonomski odnosi njihovih zemalja „u procvatu“. Trgovina se više nego udvostručila tokom protekle decenije.
Bajden i Modi su se okupili sa izvršnim direktorima uključujući Eplovog Tima Kuka, Sundara Pičaija iz Gugla i Satiju Nadelu iz Majkrosofta.
Takođe su bili prisutni Sem Altman iz OpenAI, NASA-in astronaut Sunita Vilijams i indijski tehnološki lideri, uključujući Ananda Mahindra, predsednika Mahindra grupe, i Mukeša Ambanija, predsednika Reliance Industries, saopštila je Bela kuća.
„Naše partnerstvo između Indije i Sjedinjenih Država će, po mom mišljenju, biti daleko da bi se definisalo kako izgleda 21. vek“, rekao je Bajden grupi, dodajući da će tehnološka saradnja biti veliki deo tog partnerstva.
Uočivši da su na sastanku bile zastupljene razne tehnološke kompanije, od startapa do dobro uspostavljenih firmi, Modi je rekao: „Oboje rade zajedno na stvaranju novog sveta.
Modi, koji je apelovao na globalne kompanije da „Make in India“, takođe će se obratiti poslovnim liderima u Kenedi centru za scenske umetnosti.
Očekuje se da će izvršni direktori vrhunskih američkih kompanija, uključujući FedX, MasterCard i Adobe, biti među 1.200 učesnika.
Pozadina Modijeve posete su pokušaji Bajdenove administracije da privuče Indiju, najmnogoljudniju zemlju na svetu sa 1,4 milijarde stanovnika i njenu petu po veličini ekonomiju, bliže usred sve većeg geopolitičkog rivalstva sa Pekingom.
Modi se tokom posete nije direktno obratio Kini, a Bajden je samo pomenuo Kinu u odgovoru na pitanje novinara, ali je u zajedničkom saopštenju istaknuto pominjanje Istočnog i Južnog kineskog mora, gde Kina ima teritorijalne sporove sa svojim susedima.
Farva Amer, direktorka za Južnu Aziju u Institutu za politiku društva Azije, u analitičkoj belešci je to opisala kao „jasan signal jedinstva i odlučnosti da se očuva stabilnost i mir u regionu“.
Pored sporazuma o prodaji oružja Indiji i dijeljenju sa njom osjetljive vojne tehnologije, najave ove sedmice uključivale su nekoliko investicija američkih firmi koje imaju za cilj podsticanje proizvodnje poluprovodnika u Indiji i smanjenje njene zavisnosti od Kine za elektroniku.
Portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je da su izazovi koje je Kina predstavila i Vašingtonu i Nju Delhiju na dnevnom redu, ali je insistirao da poseta „nije bila vezana za Kinu“.
„Nije se radilo o tome da se Indija iskoristi kao neka vrsta protivteže. Indija je suverena, nezavisna država“, rekao je Kirbi na brifingu za novinare, dodajući da Vašington pozdravlja to što Indija postaje „sve veći izvoznik bezbednosti“ u Indo-Pacifiku.
„Možemo mnogo toga da uradimo u oblasti bezbednosti zajedno. I to je ono na šta smo zaista fokusirani“, rekao je Kirbi.
Međutim, neki politički analitičari dovode u pitanje spremnost Indije da se suprotstavi Pekingu oko Tajvana i drugih pitanja. Vašington je takođe bio frustriran bliskim vezama Indije sa Rusijom dok Moskva vodi rat u Ukrajini.
Modi je u petak prisustvovao ručku u Stejt departmentu sa potpredsednicom Kamalom Haris, prvom azijskom Amerikankom koja je zauzimala drugu poziciju u Beloj kući, i državnim sekretarom Entonijem Blinkenom.
U zdravici, Haris je govorila o svojoj pokojnoj majci rođenoj u Indiji, Šjamali Gopalan, koja je došla u Sjedinjene Države sa 19 godina i postala vodeći istraživač raka dojke.
„Razmišljam o tome u kontekstu miliona indijskih studenata koji su od tada došli u Sjedinjene Države da sarađuju sa američkim istraživačima kako bi rešili izazove našeg vremena i dosegli nove granice“, rekao je Haris.
Modi je pohvalio Gopalana što Indiju drži „blizu svom srcu“ uprkos udaljenosti od njenog novog doma, a Harisa je nazvao „zaista inspirativnim“.
U petak uveče, Modi će se obratiti pripadnicima indijske dijaspore, od kojih su se mnogi pojavili na događajima tokom posete kako bi ga oduševljeno proslavili, povremeno skandirajući „Modi! Modi! Modi!“ uprkos protestima drugih.
Aktivisti su pozvali Bajdenovu administraciju da javno prozove ono što opisuju kao pogoršanje stanja ljudskih prava u Indiji pod Modijem, navodeći navode o zlostavljanju indijskih disidenata i manjina, posebno muslimana. Modi predvodi hindu nacionalističku Bharatiia Janata Partiju (BJP) i na vlasti je od 2014.
Bajden je rekao da je imao „direktnu“ diskusiju sa Modijem o pitanjima uključujući ljudska prava, ali američki zvaničnici naglašavaju da je za nacionalnu bezbednost Vašingtona i ekonomski prosperitet od vitalnog značaja da se angažuje sa Indijom u usponu.
Upitan tokom retke konferencije za novinare u četvrtak šta bi učinio da poboljša prava manjina, uključujući muslimane, Modi je insistirao da „nema prostora za bilo kakvu diskriminaciju“ u njegovoj vladi.