Indija mora da se fokusira na jačanje svojih sposobnosti u svemirskom domenu, ne samo defanzivnog, već i ofanzivnog, jer „budućnost leži u svemirskim platformama“, rekao je glavni maršal vazduhoplovstva Vivek Ram Čaudhari na forumu za nacionalnu bezbednost i geopolitiku u subotu.
„U budućnosti, umesto čisto kopnenih ofanzivnih sistema, trebalo bi da imamo i svemirske ofanzivne sisteme“, rekao je Čaudhari, prema The Economic Times.
Konkurencija i rivalstvo između globalnih sila u svemiru „imaće posledice u svim drugim domenima ratovanja“, rekao je on, nagovestivši da će se njegovo vazduhoplovstvo uskoro pretvoriti u Vazdušno-kosmičke snage i „da će biti pozvano da učestvuje u svemiru situacione svesti, vežbe uskraćivanja prostora ili vežbe kontrole prostora.”
„Trka za naoružavanjem svemira već je počela i nije daleko dan kada bi se naš sledeći rat proširio na sve domene kopna, mora, vazduha, sajbera i svemira“, upozorio je šef vazduhoplovstva još u martu. U subotu je izjavio da je trka zapravo u toku otkako je nacistička Nemačka prvi put lansirala svoju raketu V-2 pre skoro 80 godina.
Načelnik indijskog štaba odbrane, general Anil Čauhan, takođe je nedavno izjavio da je „vojna primena svemira dominantan diskurs od kojeg ne možemo ostati razvedeni“.
„Cilj za sve nas treba da bude razvoj platformi dvostruke namene sa posebnim fokusom na ugrađivanje najsavremenije tehnologije“, rekao je on na indijskom DefSpace simpozijumu 11. aprila.
Ostaje nejasno kakvu vrstu futurističkog svemirskog oružja vojska želi da dobije, ali Čaudhari je rekao da bi Indija trebalo da iskoristi uspeh svog testiranja protivsatelitskih raketa 2019. Takozvana misija Šakti uništila je satelit udaljen oko 300 km u niskoj orbiti Zemlje, a premijer Narendra Modi ju je u to vreme pozdravio kao „dostignuće bez presedana“.
Indija je postala četvrta „svemirska supersila“ posle SAD, Rusije i Kine, koja je otvoreno demonstrirala svoju raketnu sposobnost ASAT. Članovi svemirskog kluba redovno optužuju jedni druge za korišćenje svemira, izražavajući sumnje u tajna vojna lansiranja i testove dvostruke namene, ali nikada nisu priznali da sami poseduju orbitalne sisteme oružja.