Indija se priprema za istorijsko sletanje na Mesec

Indija se priprema za istorijsko sletanje na Mesec

Treća indijska lunarna misija, Chandraiaan-3, uspešno je izvela svoj poslednji manevar pre nego što je mogla da sleti na Mesec. U nedelju, modul za sletanje misije uspešno je izvršio drugo deboosting, u kojem je njegova orbita izmenjena.

Modul lendera, koji se sastoji od lendera Vikram i rovera Pragjan, biće spreman da sleti na južni pol Meseca u sredu u 18:04 po indijskom vremenu (IST), potvrdila je svemirska agencija te zemlje. Ovo približava Indiju da postane četvrta zemlja, posle SSSR-a, SAD i Kine, koja je uspešno sletela vozilo na Mesec.

„Druga i poslednja operacija deboostinga uspešno je smanjila LM orbitu na 25 km k 134 km. Modul će biti podvrgnut internim proverama i čekati izlazak sunca na određenom mestu za sletanje“, navela je Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) u tvitu.

„Uvek će postojati mala verovatnoća različita od nule da može poći naopako i ne možemo to da eliminišemo“, rekao je Anapurni Subramanijan, viši astronom i direktor Indijskog instituta za astrofiziku (IIA) za Nevs18, dodajući: „Sasvim sam siguran da ćemo ovoga puta uspeti. Ogromna količina priprema je uložena u to i Chandraiaan-3 ima najveću verovatnoću da bude uspešan.” Sličan pokušaj ISRO-a 2019. završio se neuspehom.

ISRO-ovo saopštenje usledilo je nekoliko sati pre nego što je ruska svemirska agencija u nedelju potvrdila da je moskovska misija na Mesecu Luna 25 izgubljena nakon incidenta tokom manevara pre sletanja. „Svemirska letelica Luna-25 prešla je u orbitu koja nije određena i prestala da radi zbog sudara sa površinom Meseca“, navodi se u saopštenju Roskosmosa. Očekuje se da će Chandraiaan-3 sleteti na južni polarni region Meseca, koji je takođe bio ciljna destinacija za misiju Luna 25. Nijedna druga zemlja nije izvršila meko sletanje na južni pol Meseca, za koji se veruje da ima naslage leda koje bi mogle imati značajnu vrednost za buduća istraživanja.

Novinska agencija PTI ranije je citirala predsednika ISRO-a S Somanatha koji je rekao da će pozicioniranje indijske svemirske letelice biti ključno za sletanje misije Chandraiaan-3 na Mesec. „Mogućnost prebacivanja svemirske letelice iz horizontalnog u vertikalni pravac je ’trik koji moramo da odigramo‘ ovde“, objasnio je Somanath. Brzina na početku procesa sletanja je skoro 1,68 km u sekundi [preko 6.000 km na sat], ali ova brzina je horizontalna u odnosu na površinu Meseca. Chandraiaan-3 je ovde nagnut skoro 90 stepeni, mora da postane vertikalan, navodi se u izveštaju.

Naučnici koji stoje iza treće indijske misije ističu da je Chandraiaan-3 naučio iz neuspeha druge misije, Chandraiaan-2, u julu 2019, ali nije uspeo da meko sleti na Mesec, srušivši se pri dodiru.

Prema Somanathu, svemirski brod druge misije koristio je pet motora da smanji svoju brzinu i oni su razvili potisak veći od očekivanog. „Sve greške su se nagomilale, što je bilo više nego što smo očekivali. Zanat je morao da pravi veoma brze okrete. Kada je počeo da se okreće veoma brzo, njegova sposobnost okretanja bila je ograničena softverom jer nikada nismo očekivali da će doći do tako visokih stopa. Ovo je bilo drugo pitanje“, rekao je šef ISRO-a za PTI prošlog meseca. Treći razlog za neuspeh bila je mala, 500m k 500m, lokacija identifikovana za sletanje letelice. „Letelica je pokušavala da stigne tamo povećavajući brzinu. Bio je skoro blizu tla i stalno je povećavao brzinu“, objasnio je Somanath.

Indijska misija na Mesec 2023. krenula je sa Zemlje 14. jula. Dok je bila na putu ka Mesecu, sonda je snimala mnogo fotografija. ISRO je 18. avgusta podelio sliku slobodnog letećeg pogonskog modula Chandraiaan-3. Pre toga, slike Meseca su snimljene kamerom za otkrivanje položaja lendera (LPDC). U međuvremenu, Indija je najavila da će sledećeg meseca pokrenuti prvu svemirsku indijsku opservatoriju za proučavanje Sunca, nazvanu Aditia-L1.