Indija lansira svemirski brod za proučavanje Sunca nakon uspešnog sletanja blizu južnog pola Meseca

Indija lansira svemirski brod za proučavanje Sunca nakon uspešnog sletanja blizu južnog pola Meseca

Indija je u subotu lansirala svoju prvu svemirsku misiju za proučavanje Sunca, manje od dve nedelje nakon uspešnog sletanja bez posade u blizini južnog polarnog regiona Meseca.

Svemirska letelica Aditia-L1 poletela je na satelitskom lansirnom vozilu iz svemirskog centra Sriharikota u južnoj Indiji u potrazi za proučavanjem Sunca sa tačke udaljene oko 1,5 miliona kilometara (930.000 milja) od Zemlje.

Letelica je opremljena sa sedam tereta za proučavanje sunčeve korone, hromosfere, fotosfere i solarnog vetra, saopštila je Indijska organizacija za svemirska istraživanja.

Indija je 23. avgusta postala prva zemlja koja je spustila svemirsku letelicu u blizini južnog pola Meseca – istorijsko putovanje do neistražene teritorije za koju naučnici veruju da može da sadrži vitalne rezerve smrznute vode. Nakon neuspelog pokušaja da sleti na Mesec 2019. godine, Indija se pridružila Sjedinjenim Državama, Sovjetskom Savezu i Kini kao tek četvrta zemlja koja je postigla ovu prekretnicu.

Studija o Suncu, u kombinaciji sa uspešnim sletanjem Indije na Mesec, potpuno bi promenila sliku ISRO-a u svetskoj zajednici, rekao je Maniš Purohit, bivši naučnik ISRO-a.

Aditia-L1 je krenuo ka tački L1 sistema Zemlja-Sunce, koja pruža neprekidan pogled na sunce, saopštio je ISRO. „Ovo će pružiti veću prednost posmatranja solarnih aktivnosti i njihovog uticaja na svemirsko vreme u realnom vremenu.“

Jednom kada se postavi, satelit bi obezbedio pouzdano upozorenje o naletu čestica i radijacije od povećane sunčeve aktivnosti koja ima potencijal da uništi električne mreže na Zemlji, rekao je B.R. Guruprasad, svemirski naučnik, u članku u novinama The Times of India. Napredno upozorenje može zaštititi satelite koji su okosnica globalne ekonomske strukture, kao i ljude koji žive u svemirskim stanicama.

„Tih sedam tereta će proučavati sunce kao zvezdu na svim mogućim pozicijama spektra koje imamo u vidljivom, ultraljubičastom i rendgenskom zracima. … Kao da ćemo dobiti crno-belu sliku, sliku u boji i sliku visoke definicije, 4K sliku sunca, tako da ne propustimo ništa što se dešava na suncu”, Purohit rekao.