Ruski predsednik Vladimir Putin, kineski lider Si Đinping i pakistanski premijer Šehbaz Šarif su među liderima koji će u utorak učestvovati na 23. samitu Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS), čiji će domaćin biti Nju Delhi u onlajn formatu. Samitom će predsedavati indijski premijer Narendra Modi.
Ministarstvo spoljnih poslova Indije (MEA) nije navelo konkretne razloge za održavanje događaja na mreži, iako su izvori rekli da je odluka doneta nakon konsultacija sa drugim državama članicama. Ministri odbrane i spoljnih poslova ŠOS-a sastali su se lično u Nju Delhiju i Goi u aprilu, odnosno maju.
ŠOS su 2001. godine kao ekonomski i bezbednosni blok osnovali predsednici Rusije, Kine, Kirgiske Republike, Kazahstana, Tadžikistana i Uzbekistana. Indija i Pakistan su postali stalni članovi 2017.
MEA je navela da je tokom svog predsedavanja ove godine bila domaćin preko 100 sastanaka i događaja, uključujući 14 sastanaka na ministarskom nivou. Dok se organizacija generalno smatra fokusiranom na bezbednost i unutarregionalne napore za suzbijanje terorizma, separatizma i ekstremizma, Indija je među članicama koje su pozvale na veći razvoj ekonomskih i kulturnih veza.
„Indija je postavila nove stubove saradnje pod svojim predsedavanjem – start-up i inovacije, tradicionalna medicina, digitalna inkluzija, osnaživanje mladih i zajedničko budističko nasleđe“, napominje MEA. Dodaje se da je Nju Delhi radio na negovanju veza koje slave istorijske i civilizacijske veze između nacija ŠOS.
Prema kineskom državnom glasilu Global Times, Peking se nada da će svih osam članica ŠOS-a raditi na suprotstavljanju geopolitičkim konfrontacijama za koje je okrivio zapadne sile koje predvode SAD i njihove napore da održe hegemoniju.
Govoreći na ceremoniji otvaranja Nacionalnog centra narodne diplomatije ŠOS-a u Moskvi, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nazvao je ŠOS „stub multipolarnog sveta koji se razvija“.
„Naša organizacija je odličan primer istinske multilateralne diplomatije… Među našim zemljama nema pokretača ili pokretača, koje odluke donose konsenzusom“, naglasio je Lavrov.
Jedno od ključnih očekivanja samita ŠOS-a je pristupanje Irana statusu stalnog članstva. Teheran je posmatrač od 2005. godine, iako su prethodne ponude za punopravno članstvo odbijene s obzirom na to da je zemlja pod sankcijama UN.
„U protekle dve godine, Teheran je uložio značajne napore da reši pravne složenosti kako bi postao deo ŠOS-a, što će omogućiti zemlji da izađe iz međunarodne izolacije“, rekao je Farhad Ibrahimov, ekspert moskovskog foruma za diskusiju Valdaj. Klub, rekao je RT. „Iran je, u isto vreme, ključni igrač na Bliskom istoku i služiće kao kapija za ŠOS u region, što ukazuje na obostranu korist. ”
Na samitu se očekuje i potpisivanje memoranduma o obavezama Belorusije, kojim će biti pokrenuta procedura za njeno puno pristupanje ŠOS. Uz Mongoliju, ove godine je kao posmatrač pozvana i Belorusija, dok je Turkmenistan pozvan kao gost rotirajuće stolice, koju Indija drži do septembra.