Indija će ove godine lansirati još dve svemirske sonde

Indija će ove godine lansirati još dve svemirske sonde

Indijska nacionalna svemirska agencija želi da 2023. godine pokrene još najmanje dve misije kao deo ambicioznih napora zemlje da uspostavi sopstvenu svemirsku stanicu do 2035. godine i pošalje svoju prvu misiju na Mesec do 2040. godine. Ciljeve su postavili Indijci. premijer Narendra Modi.

U naredna dva meseca, Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) će pokrenuti svemirsku opservatoriju Ks-rai Polarimeter Satellite (KSPoSat) i PSLV Orbital Ekperimental Module (POEM), platformu koja će pomoći u izvođenju eksperimenata u orbiti koristeći odbačeni stepen Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) kao orbitalne platforme, rekao je predsednik agencije S Somanath za Tajms of Indija.

KSPoSat je prva indijska polarimetrijska misija; nastoji da proučava dinamiku sjajnih astronomskih izvora rendgenskih zraka u ekstremnim uslovima i dizajniran je da ima životni vek misije od najmanje pet godina.

ISRO će takođe lansirati satelit INSAT-3DS napravljen za meteorološka istraživanja iz drugog domaćeg lansirnog sistema, Geosinhronog satelitskog lansirnog vozila (GSLV) Mark II. Od ključnog je značaja, navodi se u izdanju, jer se Indija priprema za lansiranje NASA-ISRO radara sa sintetičkim otvorom (NISAR) vrednog 1,5 milijardi dolara, opservatorije niske Zemljine orbite koju razvijaju NASA i ISRO.

Ohrabren uspehom svojih misija na Mesec (Chandraiaan-3) i Sunce (Aditia-L1), ISRO planira nekoliko ključnih misija u narednim godinama. To uključuje misiju servisera u orbiti, misiju vraćanja lunarnog uzorka, pristajanje u svemir, sletanje na Mars i Gaganjaan – svemirsku misiju sa ljudskom posadom postavljenu za 2025.

U oktobru je ISRO pokrenuo prvi u nizu probnih letova u pripremi za misiju Gaganjaan. Osnovni modul posade u misiji se okrenuo naopačke dok su ga pomorski ronioci izvlačili u moru.

Godine 2024. svemirska agencija će sprovesti eksperiment u modulu posade kako bi osigurala da ostane uspravan nakon prskanja. Astronauti za misiju, koji su u početku bili na obuci u Rusiji, prolaze dalju obuku u Indiji kako bi se pripremili za poletanje.

Misije povratka lunarnih uzoraka takođe se smatraju kritičnim jer će postaviti temelje za Indiju za pokretanje misije sa ljudskom posadom na Mesec. „Lunarni skok“ koji je izveo Chandraiaan-3 lansiran ranije ove godine smatra se pretečom predstojeće misije. Pokazao je sposobnost Chandraiaan-3 da se podigne sa površine Meseca, što znači da bi se mogao vratiti sa uzorcima u budućnosti.

O napretku prve ljudske misije u svemiru razgovaralo se prošlog meseca na sastanku na visokom nivou kojim je predsedavao Modi. Indijski lider je rekao da bi ISRO trebalo da ima za cilj da postavi svemirsku stanicu do 2035. i pošalje prvog Indijca na Mesec do 2040. U nastavku, svemirska agencija je formirala posebne komitete koji nadgledaju različite misije, rekao je Somanath.