Brod kineske obalske straže udario je filipinski brod koji snabdeva ribare u Južnom kineskom moru, saopštila je filipinska obalska straža dan posle još jednog incidenta u moru oko koga se spore Kina i više zemalja u toj oblasti.
Kineski brod je vodenim topovima gađao još tri filipinska broda, teško oštetivši motor jednog od njih, rekao je portparol filipinske obalske straže za zapadno filipinsko more Dej Tarijela na mreži X.
Kina je saopštila da se filipinski brod „namerno sudario“ sa brodom njene obalske straže.
Kineska obalska straža saopštila je da su jutros četiri filipinska broda ilegalno ušla u vode ostrva Spratli na koje Kina polaže prava, dodajući da jedan filipinski brod „nije reagovao na brojna oštra upozorenja“.
Filipinski brod je „naglo promenio smer na neprofesionalan i opasan način i namerno se sudario sa našim brodom obalske straže 21556 koji se nalazio na normlanoj ruti bezbednosnih snaga i ogrebao ga“, navodi se u saopštenju kineske obalske straže.
Incident se dogodio kod atola Sekond Tomas na Spratli ostrvima, dan posle još jedne konfrontacije kineske obalske straže i filipinskih brodova. Kineska obalska straža je vodenim topovima „sprečavala“ tri broda filipinske vlade koji su snabdevali filipinske ribare kod atola Skarboro, grebena koji je pod kontrolom Pekinga, a nalzi se blizu obala filipinskog ostrva Luson.
Manila i Peking imaju dugu istoriju pomorskih sporova u Južnom kineskom moru kojim godišnje prođe roba u vrednosti od više milijardi dolarra.
Peking polaže pravo na celo Južno kinesko more uključujući vode blizu obala kineskih suseda, i ne poštuje odluku međunarodnog suda iz 2016. godine ocenjujući da je ona bez pravnog osnova.
Filipini, Brunei, Malezija, Tajvan i Vijetnam takođe polažu prava na više grebena i ostrvaca u tom moru, gde bi neke zone mogle da imaju bogate rezerve nafte.