Ne postoji brz način da se odmakne od ruskog nuklearnog goriva, dok bi prerano prekidanje veza naštetilo globalnim energetskim tržištima, upozorio je u četvrtak Rafael Grosi, šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
Grosi je govorio na konferenciji za novinare nakon samita o nuklearnoj energiji u Briselu koji je okupio više od 30 zemalja.
Šef IAEA je pozvao da se dobavljači nuklearnog goriva ne dele na „dobre i loše“, naglašavajući da je važno uzeti u obzir potrebe različitih zemalja, imajući u vidu da postoje određeni dugoročni infrastrukturni projekti u kojima je rusko gorivo vitalno.
„Upozorio bih na ovu tačku dobre nuklearne energije protiv loše nuklearne energije“, rekao je Grosi, dodajući „Mislim da to nije ono što treba da imamo na globalnom energetskom tržištu“.
Ovo upozorenje dolazi pošto je belgijski premijer Aleksandar De Kru rekao na samitu u četvrtak da lanci snabdevanja evropske nuklearne industrije moraju da budu isključeni iz Rusije što je pre moguće, uz balansiranje postojećih operacija.
Komesar EU za energetiku Kadri Simson ponovio je njegove reči, rekavši da „pet država članica koje i dalje veoma zavise od nuklearnog goriva iz Rusije moraju što pre da se diverzifikuju”. To „nije lak zadatak“, priznao je komesar.
Neke zemlje članice EU predlažu proširenje sankcija bloka koje su uvedene zbog sukoba u Ukrajini na nuklearno gorivo koje prodaje Moskva.
Ruski državni gigant nuklearne energije, Rosatom, poseduje skoro 50% globalne infrastrukture za obogaćivanje uranijuma i činio je skoro 36% svetskog izvoza u 2022. Rosatom trenutno gradi više od 20 nuklearnih reaktora širom sveta, uključujući u Turskoj u Kini , Indija i članica EU Mađarska.