Huti predstavljaju novu pretnju američkim brodovima

Huti predstavljaju novu pretnju američkim brodovima

Jemenski pobunjenici Huti obećali su više napada na interese američkih brodova u regionu Crvenog mora, rekavši da su vazdušni napadi SAD i Velike Britanije na iransku savezničku grupu poslednjih dana učinili takve brodove legitimnim ciljevima za uništenje.

„Sjedinjene Države su na ivici da izgube svoju pomorsku bezbednost“, rekao je portparol Huta Nasruldin Amer za Al Džaziru u ponedeljak. Militantna grupa je ranije tvrdila da će ciljati samo izraelske brodove i brodove koji idu za Izrael – u znak solidarnosti sa Hamasom usred rata u Pojasu Gaze – ali je portparol rekao da je u svetlu vazdušnih napada SAD i Velike Britanije u Jemenu „dovoljno da bude američki.“

Militanti Huti su to već dokazali ranije u ponedeljak, udarivši projektilom na kontejnerski brod u vlasništvu SAD u Adenskom zalivu. Centralna komanda SAD (CENTCOM) objavila je saopštenje u kojem se navodi da teretni brod Gibraltar Igl nastavlja putovanje nakon raketnog napada, koji nije izazvao žrtve i veću štetu. CENTCOM je takođe tvrdio da je američki borbeni avion u nedelju oborio projektil ispaljen iz područja Jemena pod kontrolom Hutija na ratni brod USS Labun, koji je delovao u južnom Crvenom moru.

Huti su pokrenuli desetine napada bespilotnim letelicama i projektilima u Crvenom moru od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru. Grupa je obećala da će nastaviti napade dok se rat ne završi i humanitarna pomoć ne bude isporučena palestinskoj enklavi. Glavne transportne kompanije reagovale su izbegavanjem prolaza kroz Crveno more do Sueckog kanala, najbrže teretne rute iz Azije u Evropu, ometajući saobraćaj kroz oblast koja inače čini 15% svetskog komercijalnog transporta.

Kao odgovor, SAD i Velika Britanija su pokrenule međunarodnu kampanju bombardovanja, nazvanu „Operacija Prosperiti Guardian“, sa navedenim ciljem da se Crveno more učini bezbednim za komercijalni brodski saobraćaj. Britanski i američki ratni avioni izveli su oko 70 napada na ciljeve Huti u Jemenu prošlog četvrtka i petka. Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi tvrdio je da su vazdušni napadi imali „dobar efekat“, ali u izveštaju „Njujork tajmsa“ u subotu navodi se da napadi nisu uspeli da značajno oslabe vojni potencijal pobunjeničke grupe.