Huti, koji kontrolišu veći deo Jemena, izjavili su u ponedeljak da su uspešno izveli napad blizu Tel Aviva koristeći hipersoničnu balističku raketu. Izraelske odbrambene snage saopštile su da je projektil oboren pre nego što je mogao da ugrozi teritoriju, ne prouzrokujući žrtve.
Jemenska šiitska grupa mesecima je blokirala Crveno more i sprovodila napade raketama i bespilotnim letelicama na Izrael, u nastojanju da zaustavi ofanzivu Zapadnog Jerusalima na palestinsku enklavu Gazu.
Portparol vojske Huti, Jahja Sari, izjavio je u televizijskom obraćanju u ponedeljak da je „vojna meta“ blizu Tel Aviva uspešno pogođena hipersoničnom raketom, nazivajući operaciju uspešnom.
Izraelske odbrambene snage (IDF) su saopštile da je raketa lansirana iz Jemena oborena pre nego što je ušla u vazdušni prostor Izraela, a sirene za vazdušni napad oglasile su se u Tel Avivu i okolini iz straha da bi delovi rakete mogli izazvati povrede.
Prema izveštaju IDF-a, ostaci projektila su pali na Zapadnu obalu, ne povredivši nikoga.
Pet osoba je lakše povređeno dok su trčali u zaklon u Tel Avivu, Petah Tikvi, Kfar Sabi, Holonu i Em Hamošavotu, saopštila je izraelska služba hitne pomoći.
Od novembra, Huti su lansirali najmanje pet dronova i šest balističkih projektila na Izrael. Nedavno je dron udario u zgradu u gradu Javne, prouzrokujući značajnu materijalnu štetu, ali bez ljudskih žrtava. IDF je kasnije saopštio da je bespilotna letelica greškom procenjena kao neopasna, te sirene nisu aktivirane, navode izraelski mediji.
Prema izveštajima, vlada premijera Benjamina Netanjahua razmatra mogućnost novog napada na Jemen kao odgovor na raketne napade. Izrael je već izvršio bombardovanja Huta u julu i septembru.
Lokalni mediji izveštavaju da su Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija izvele napade na lokacije Huta u provinciji Hodejda prošle nedelje.
Izrael je proglasio rat Hamasu nakon što je ta organizacija iz Gaze izvršila seriju napada iz enklave 7. oktobra prošle godine. Huti su odgovorili gađanjem izraelskih brodova koji su pokušavali da uđu ili napuste Crveno more, proširivši svoje mete i na plovila povezana sa SAD i Velikom Britanijom. Ovi incidenti su izazvali značajne poremećaje u globalnom transportu.