Humanitarna pomoć severnoj Gazi, gde je Izrael pokrenuo kopnenu ofanzivu 6. oktobra, uglavnom je bila blokirana u poslednjih 66 dana, saopštile su Ujedinjene nacije u utorak. Zbog toga je između 65.000 i 75.000 Palestinaca ostalo bez pristupa hrani, vodi, struji ili zdravstvenoj zaštiti, navodi svetsko telo.
Na severu, Izrael je nastavio sa opsadom Beit Lahije, Beit Hanuna i Džabalije, a Palestincima koji tamo žive uglavnom je odbijena pomoć, saopštila je Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova, poznata kao OCHA. Nedavno je, navodi se, oko 5.500 ljudi prisilno raseljeno iz tri škole u Beit Lahiji u grad Gaza.
Kao dodatak prehrambenoj krizi, samo četiri pekare koje podržavaju UN trenutno rade širom Pojasa Gaze, sve u gradu Gazi, saopštio je OCHA.
Sigrid Kag, viši koordinator UN-a za humanitarnu pomoć i rekonstrukciju za Gazu, rekla je novinarima nakon brifinga Saveta bezbednosti UN iza zatvorenih vrata u utorak popodne da se civili koji pokušavaju da prežive u Gazi suočavaju sa „potpuno razornom situacijom“.
Ona je ukazala na kršenje zakona i reda i pljačku koji su pogoršali veoma tešku situaciju i ostavili UN i mnoge humanitarne organizacije u nemogućnosti da isporuče hranu i druge humanitarne potrepštine stotinama hiljada Palestinaca kojima je potrebna.
Kag je rekla da ona i drugi zvaničnici UN stalno traže od Izraela pristup konvojima u severnu Gazu i drugde, da dozvoli unošenje komercijalne robe, da ponovo otvore prelaz Rafa iz Egipta na jugu i da odobre predmete dvostruke namene.
Izraelska misija UN nije odmah odgovorila na zahtev za komentar
UN su uspostavile logistiku za operaciju širom Gaze, rekla je, ali ne postoji zamena za političku volju koju humanitarci nemaju.
„Države članice ga poseduju“, rekao je Kaag. I to je ono na šta je pozvala članove Saveta bezbednosti i stalno poziva širu međunarodnu zajednicu da traži – političku volju za rešavanje pogoršane humanitarne krize u Gazi.