Hrišćanski vernici okupili su se u Crkvi Svetog groba u Jerusalimu kako bi proslavili ceremoniju „Svetog ognja“, drevnog, misterioznog rituala koji je ove godine izazvao tenzije sa izraelskom policijom.
U godišnjoj ceremoniji koja traje više od jednog milenijuma, plamen — na neki čudesan način upaljen u srcu Isusovog groba — koristi se za paljenje sveća vatrenih vernika u grčkim pravoslavnim zajednicama u blizini i u daljini.
Posle sati mahnitog iščekivanja, sveštenik je posegnuo u tamnu grobnicu i zapalio svoju sveću. Svaki komšija je prosleđivao svetlo drugom i, malo po malo, zamračenu crkvu su ozračile sitne mrlje svetlosti, koje su na kraju osvetlile celu zgradu.
Zazvonila su zvona. „Hristos vaskrse!“ vikali su višejezični vernici. „Vaistinu vaskrse!”
Mnogi koji su pokušavali da dođu do crkve — sagrađene na mestu gde hrišćanska tradicija tvrdi da je Isus razapet, sahranjen i vaskrsao — bili su oduševljeni obeležavanjem preduskršnjeg obreda u gradu u kojem je sve počelo. Ali drugu godinu zaredom, stroga ograničenja Izraela u pogledu kapaciteta događaja smanjila su deo bujnosti.
„Tužno mi je što ne mogu da dođem do crkve, gde moje srce, moja vera žele da budem“, rekla je 44-godišnja Jelena Novaković iz Crne Gore, koja je, kao i hiljade drugih, zarobljena iza metalnih barikada. koja je zatvorila uličice koje vode do hrišćanske četvrti
U nekim slučajevima, guranje je preraslo u nasilje. Na snimcima se vidi kako izraelska policija vuče i tuče nekoliko vernika, gura koptskog sveštenika o kameni zid i ruši jednu ženu na zemlju. Najmanje jedan stariji muškarac je, krvareći, ubačen u kola hitne pomoći.
Izrael je ograničio ritual na samo 1.800 ljudi. Izraelska policija kaže da mora biti stroga jer je odgovorna za održavanje javne bezbednosti. Godine 1834. stampedo na tom događaju odneo je stotine života. Pre dve godine, simpatija na prepunom jevrejskom svetom mestu na severu zemlje ubila je 45 ljudi. Vlasti kažu da su odlučne da spreče ponavljanje tragedije.
Ali hrišćanska manjina u Jerusalimu – zaglibljena u izraelsko-palestinskom sukobu i uhvaćena između Jevreja i muslimana – strahuje da Izrael koristi dodatne mere bezbednosti da promeni svoj status u Starom gradu, obezbeđujući pristup Jevrejima dok ograničava broj hrišćanskih vernika.
Grčka pravoslavna patrijaršija kritikovala je ograničenja kao prepreku verskim slobodama i pozvala sve vernike da preplave crkvu uprkos izraelskim upozorenjima.
Već u 8 sati ujutro, izraelska policija je većinu vernika vraćala sa kapija Starog grada — uključujući turiste koji su leteli iz Evrope i palestinske hrišćane koji su putovali sa druge strane okupirane Zapadne obale — usmeravajući ih na područje sa prelivom uz direktan prenos.
Ljuti hodočasnici i sveštenstvo jurili su da prođu, dok se policija trudila da ih zadrži, puštajući unutra samo malo posetilaca i lokalnog stanovništva sa ulaznicama. Preko 2.000 policajaca je nagrnulo kamene bedeme.
Ana Dumitrel, rumunska hodočasnica okružena policijom ispred Starog grada, rekla je da je došla da oda počast svojoj pokojnoj majci, čije je iskustvo svedočenja svetog požara 1987. dugo inspirisalo.
„Htela sam da kažem svojoj porodici, svojoj deci, da sam ovde kao i moja mama“, rekla je, naprežući se preko mase da proceni da li ima šansu.
Posle ceremonije, palestinski hrišćani su bubnjali vatru svojim ulicama i palili svetiljke vernika koji su čekali napolju. Iznajmljeni avioni će uz veliku pompu prevesti treperave lampione u Rusiju, Grčku i šire.
Spor oko kapaciteta crkve dolazi pošto hrišćani u Svetoj zemlji — uključujući poglavara Rimokatoličke crkve u regionu, kao i lokalne Palestince i Jermene — kažu da je izraelska najdesničarska vlada u istoriji osnažila jevrejske ekstremiste koji su eskalirali njihov vandalizam nad verskom imovinom i uznemiravanje sveštenstva. Izrael kaže da je posvećen obezbeđivanju slobode verovanja Jevrejima, hrišćanima i muslimanima.
Trvenja oko pravoslavnog uskršnjeg rituala delimično su podstaknuta retkim spajanjem praznika u užurbanom Starom gradu Jerusalima. Nekoliko stotina metara dalje od Crkve Svetog groba, muslimani koji su postili 24. dan svetog meseca Ramazana okupljali su se na podnevnoj molitvi u džamiji Al-Aksa, trećem najsvetijem mestu u islamu. Ranije ove nedelje, desetine hiljada Jevreja pohrlilo je na Zapadni zid tokom praznika Pashe.
Tenzije su porasle prošle nedelje, kada je izraelska policija upala u kompleks džamije Al-Aksa, najosetljivije mesto u Jerusalimu, izazvala gnev muslimana širom sveta. Džamija se nalazi na vrhu brda koje je najsvetije mesto za Jevreje, koji je poštuju kao brdo hrama.
Izrael je zauzeo Stari grad, zajedno sa ostatkom istočne polovine grada, u bliskoistočnom ratu 1967. i kasnije ga anektirao u potezu koji nije međunarodno priznat. Palestinci tvrde da je istočni Jerusalim glavni grad svoje države kojoj se nadaju.
U njegovim krečnjačkim prolazima u subotu, hrišćani koje je policija potisnula pokušavali su da se izbore sa svojim razočaranjem. Kristina Marija, 35-godišnjakinja koja je doputovala iz Rumunije da vidi svetlo zapaljeno od svetog ognja, rekla je da postoji neka uteha u pomisli da je plamen ipak simboličan.
„To je svetlost Hristova“, rekla je, stojeći između poslastičarnice i kontejnera u Starom gradu. „Možemo to da vidimo odavde, tamo, bilo gde.“