Holivudski štrajkovi koštaju kalifornijsku ekonomiju milijarde

Holivudski štrajkovi koštaju kalifornijsku ekonomiju milijarde

Trenutni štrajk scenarista i glumaca u Holivudu koštao je ekonomiju Kalifornije oko pet milijardi dolara, objavio je u subotu Fajnenšel tajms, pozivajući se na studiju Milken instituta, lokalnog istraživačkog centra.

Prema izveštaju, štrajk, koji je doveo do gašenja većine holivudskih produkcija, izazvao je talase u velikom broju lokalnih preduzeća koja podržavaju filmsku industriju, uključujući ugostitelje, hemijsko čišćenje, vozače, kompanije za iznajmljivanje i druge.

„Svi ovi različiti ljudi koji pružaju usluge podrške koje omogućavaju produkciju – bivaju prikovani“, rekao je u izveštaju Kevin Klouden, glavni globalni strateg Instituta Milken. On je napomenuo da situacija utiče i na lokalno tržište rada.

„Poslovi za prosečne ljude u Holivudu – ne za zvezde, već za prosečne ljude – uvek su smatrani odličnim poslovima srednje klase. Kada se to poremeti, efekat talasanja na LA je širi.“

Klouden je upozorio da kada se štrajkovi okončaju, oporavak regiona neće biti „ni približno tako brz kao što biste mislili“, jer će mnogi radnici i preduzeća pogođeni štrajkovima možda odlučiti da se presele na drugo mesto i da neće biti dostupni kada se proizvodnja nastavi.

Radna akcija je počela holivudskim sindikatom pisaca, Udruženjem američkih pisaca, koji je stupio u štrajk 2. maja. Sredinom jula pridružili su mu se sindikat glumaca, Udruženje filmskih glumaca-Američka federacija televizije i Radio Artists, što je rezultiralo prvim istovremenim štrajkom glumaca i pisaca u Holivudu u 63 godine.

Oba sindikata zahtevaju veće plate, povećanje tantijema i formalizaciju uloge veštačke inteligencije u industriji filmova.

Poslednji krug razgovora između sindikata i šefova studija, koje predstavlja Alijansa filmskih i televizijskih producenata, održan je krajem avgusta. Međutim, strane nisu uspele da se dogovore oko niza pitanja i štrajk je nastavljen. Ranije ove nedelje, državni blagajnik Kalifornije, Fiona Ma, poslala je „hitno apel“ šefovima studija da se vrate za pregovarački sto i postignu dogovor, uz napomenu da štrajkovi ugrožavaju „stabilnost i vrednost penzionerskih investicija“ u državi.